Bilgisayar sistemlerinde data güvenliği ve seri data iletişimi
  1. Tez No: 17668
  2. Yazar: AHMET ERDİLEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIFAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bilgisayar sistemleri günümüzde en çok otomasyonda ve bilimsel araştırma merkezlerinde kullanılmaktadır. Bilgi sayarların kullanıldığı yere göre islenen, saklanan yada iletilen bilginin içeriğinin güvenliği önem kazanır. Bilhassa elektronik fon transferi (Electronic Funds Transfer) sistem lerinde» askeri ve ulusal araştırmalarda sistemlerin güven liği ve bilgilerin gizliliği önem taşır. Bu çalışmada, bilgisayar sistemlerinin güvenliği üzerine ne gibi çalışmalar yapıldığı, güvenlik önlemlerinin aksak ve iyi tarafları ele alınmıştır. Daha sonra da bilgisayar sis temleri için büyük sorun teşkil eden bilgisayar virüsleri ele alınmıştır. Bu çalışma sonunda sistemlerin güvenliği konu sundaki aksaklık ve imkanlardan yola çıkarak daha iyi perfor mansa sahip, pratik, daha kullanışlı ve ekonomik olmak şar tıyla daha başka ne gibi önlemlerin alınabileceği ortaya çıkmaktadır. Virüsler konusunda geniş bir araştırma yapılarak bilinen bilgisayar virüsleri, sistemlerdeki zararları ve virüslerden korunma yöntemleri ve paket anti-virüs program lardan bahsedilmiştir. Bu çalışmaların ardından seri data haberleşmesi üzerine inceleme, bilgisayar çalışmaları yapıl mıştır ve kolayca yapılabilecek null-modem kablo bağlantısı ^rte iki bilgisayarın haber lest ir ilmesi terminal benzetim programları ile yapılmış ve en son aşamada da küçük bir host sistem teşkil edilmeye ve terminalden yazılan dir, dir b: gibi komutlarla host sistemin sürücülerindeki programların listesi komutu gönderen terminal tarafına gönderilmiştir. Çalışmanın sonunda da güvenlik için elde edilen sonuçlar ve öneriler, PC-PC haberleşmesi ve seri data haberleşmesinin karakteristik ve özellikleri çıkarılmış ve dikkat edilmesi gerekli noktalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer Systems have being mostly used in automation and research centers in todays. According to where computer systems used, processed, stored and trans fered data becomes more important. Particularly, in electronic funds transfer systems, in military systems and in national research systems, security and secrecy of stored data becomes very important. în this thesis, in computer systems, about data security that what studies was made, disadvantage of used security methods and advantages of these methods have been studied. In the end of this thesis, in terms of had been used methods' advantages and disadvantages, more powerful, more practical and more serviceable any more methods that could be used was searched. Then, computer viruses which constitute big problem to computer systems was searched, especially to PC's. A big research was made about viruses, and known viruses, and their damages and defence methods against viruses and, then was dealth with anti-viruses programs. After this studies, serial data communication subject was searched and computer works was done, and connection called as null modem connection was provided, and PC to PC communication was provided by this connection, and firstly terminal emulation programs was cost- ructed and was run at the end of this work, one PC was worked as a terminal by a terminal emulation program and other PC was worked as a small host system by an host system program. Some commands ( 1 ike dir. dir a:) was send to host system side from terminal side; and this commands was processed and re quested process executed and requested information was trans- fered to the terminal by the host system. In the end of this thesis finally, some results and propositions, some subjects, important points about PC to PC communication, and serial data communication characteristics and features was given. And, which is necessary points to be careful 1 was present. XI