GSM sistemlerinde uzaktan kontrol
Remote control on GSM system
  1. Tez No: 83099
  2. Yazar: BÜLENT ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖRENCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Günümüzde hücresel telekomünikasyon hızla büyümektedir. Geniş bir alandaki kullanıcıların birbirleriyle haberleşmesine olanak tanımaktadır. Hücresel telekomünikasyonda en önemli standartlardan biri GSM standardıdır. Bu standartla ilgili ilk tasarım 1991 yılında geliştirilmiştir. GSM için iki band 890 MHz - 915 MHz ve 935 MHz - 960 MHz ayrılmıştır. GSM'in avantajları şu şekilde sıralanabilir : Yüksek ses kalitesi Karmaşık bir şebeke yapısmda başarılı çağrı kurma Ekonomik oluşu ISDN ile integrasyonu Bu tezde, GSM telefonunun uzaktan kontrol projesi gerçekleştirilmiştir. Projede, cep telefonu RS-232 kablosu yardımıyla bir terminale bağlanmaktadır. RS-232 bağlantısında toprak, gönderme ve alma uçları karşılıklı olarak bağlanmıştır. Terminal tarafında cep telefonuyla seri komünikasyonu sağlamak için bir emulator programı (VT 220, VT 100, Hiper terminal..) çalıştınlmaktadır. Komünikasyon özellikleri (hız, veri iletim bit sayısı, durma bit sayısı, tek veya çift eşlik bit sayısı) sabit olmayıp, kullanıcı tarafından değiştirilmektedir. Seri kablonun terminal ucu standarttır. Cep telefonu ucu ise sadece AEG 983 ve 93 model cep telefonuna uygundur. Seri kablonun cep telefonuna takılması durumu cep telefonundaki yazılım tarafından algılanarak,uzaktan kontrol uygulaması yapılmak istendiği yazılım tarafından anlaşılır. Uzaktan kontrolle ilgilenen modül (ATI) başlatılmaktadır. Terminal ile cep telefonu arasında V.25 standardında komünikasyon yapılmaktadır. Bu proje bize terminal kullanılarak cep telefonundan yapılan her işlevin terminalden yapılmasını sağlamaktadır. Terminal tarafında sadece komünükasyon yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılım VT220 emulasyon programı veya windows programındaki hiper terminal olabilir. Terminalle cep telefonu arasında seri bağlantı kablosu kullamlmaktachr. Terminalden girilen komutlar at karakterleri ile başlamak zorundadır. Temel ve genişletimiş komutlar olmak üzere iki komut kümesi vardır. Temel komutlar at ile, genişletilmiş komutlar ise at+ ile başlamak zorundadır. Terminal kullanılarak yerine getirilen GSM uygulamaları şunlardır: Mesaj Servisleri : Kısa mesaj gönderme, alma, silme, yazma. Yaygın Mesaj Servisi : Şebeke tarafından gönderilen mesajların alınması. Telefon Rehberi Uygulamaları : Telefona kayıt yapma, kayıt değiştirme ve silme. Şebeke Uygulamaları : Şebekeye erişim,şebekelerin listelenmesi, değiştirilmesi, kaydının silinmesi. Güvenlik işlemleri : Şifre değiştirme. Pil Durumunun Gözlenmesi. XIIVeri Servisi : FAX gönderilmesi ve alınması. Bu projede, veri servisi dışındaki tüm servisler tasarlanmıştır. Yukarıda verilen servisler terminalden GSM 07.05 ve GSM 07.07 standartlarında tanımlanan komutlar yardımıyla yerine getirilir. GSM 07.05 'de mesaj servislerine ilişkin komutlar verilmektedir. GSM 07.07 'de diğer servislere ilişkin komutlar tanıtılmaktadır. Bu projede bu standartlarda tanıtılan komutlar yazılım olarak tasarlandı. Projeyi gerçekleştirmek için mevcut GSM yazılımına ATI modül olarak isimlendirilen yazılım modülü tasarlandı. Tasarım SDT aracı kullanılarak SDL de tasarlandı. Yazılım C kodunda yapıldı. Tasarlanan modül AEG cep telefon yazılımına entegre edilerek çalıştırıldı. Yazılım AEG 983 - 93 cep telefonlarında çalıştırıldı. Yazılım standartlara uygun olmakla birlikte yalnızca AEG işletim sisteminde calıştınlmaktadn-. Diğer firmaların cep telefonlarında çalıştırılması için ilgili firmaların yazılımlarına entegre edilmesi gereklidir. Cep telefonu terminale seri portu üzerinden bağlandığında işletim sistemi atijaskinit adlı fonksiyonu çaşırmaktadır. Bu fonksiyonda ATI modülünün belleğini başlangıç değerleriyle doldurmakta mesaj kuyruğunu yaratmakta ve işletim sistemine bundan sonra çağıracağı fonksiyonun adresini (atitask) göndermektedir. ATI modülünün başlangıcı bu şekilde yapılmaktadır. Bundan sonra ATI modülüne bir mesaj gelirse işletim sistemi atitask fonksiyonunu çağırmaktadır. ATI modülü diğer modüllerle ilkeller vasıtasıyla haberleşmektedir. İlkel okuma ve yazma mesaj kuyruğu üzerinden yapılmaktadır. ATI modülünün işlevleri : Seri iletişim protokolünün sağlanması Gelen karakter katarının V.25 protokülüne uygunluğunun kontrolü Birden fazla karakter setinin desteklenmesi Alınan karakterlerin komutlara aynklaştırılması Komut parametrelerinin belirlenmesi Komut tablosundan girilen komutla ilgili fonksiyonun belirlenmesi ve bu fonksiyonun çağrılması Fonksiyonda parametre hata kontrolünün yapılması Komutla ilgili işlevin yerine getirilmesi Kuyruktan mesaj okuma ve kuyruğa mesaj yazma Bazı komutlarda diğer modüllerle ATI modülün iletişimi gerekmektedir. Bu durumda ATI modülü ilgili modüle ilkel göndermekte ve ilgili modülden ilkel beklemektedir. ATI modülün mesaj kuyruğuna ilgili ilkelin cevabı gelince işletim sistemi ATI modülü çağırmakta, ATI modülü de ilgili ilkeli kuyruktan çekmekte ve komutun cevabını hazırlayıp seri porttan terminale göndermektedir. Komutların ve karakterlerin zaman aşımı olup olmadığının belirlenmesi ATI modülü tarafından yapılmaktadır. X111 T.P Vmrc-msAx. mmTasarlanan modül derlenerek diğer modüllerin hex dosyalanyla bağlanarak hex kod üretilmektedir. Bu kod cep telefonuna seri kablo vasıtasıyla bilgisayardan yüklenmektedir. Terminal tarafında da VT220 emulasyon programı çalıştırılmaktadır. Terminalden komut girilerek cep telefonuna erişilmekte ve verilen komuta ait işlevler yerine getirilmektedir. Bir satıra birden fazla komut gMlebilmektedir. Fakat ilk komutun cevabı alınmadan diğer komuta geçilmemektedir. Komutlar ardışıl olarak yürütülmektedir. Tezin birinci bölümünde, GSM sistemleri tartılmaktadır. GSM sistemlerine giriş yapılmakta,teknik özellikleri tanıtılmakta,şebeke yapısı açıklanmaktadır. Birinci bölümün son kısmında tezde gerçeklenen proje kısaca tanıtılmıştır. îkinci bölümde, GSM 07.05 ve GSM 07.07 standartlarında verilen GSM servisleri verilmektedir. Bunlar : Çağrı kontrolü : Çağrı kurulması, çağrı sonlandınlması, çağrı özelliklerine yönelik servislerdir. Çağrı özellikleri çağrı yönlendirme, bekletme, üçlü konuşma, çağrı transferi, uyandırma, rahatsız edilmeme özellikleridir. Şebeke servisleri : Şebeke seçme, listeleme ve değistime imkanı sağlayan hizmetlerdir. Mesaj servisleri : Mesaj servisleri kısa ve yaygın mesaj servisleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa mesaj servisleri, cep telefonundan bir başka cep telefonuna gönderilen en fazla 160 karakter olabilen mesaj lan kapsayan hizmetlerdir. Bu projeyle, bu mesajlar terminalden de bir başka cep telefonuna ya da bir başka terminale gönderilmektedir. Terminalden kısa mesaj lan göndermek için standartlarda tanıtılan bir dizi komut kullanılmaktadır. Bu komutlar : mesaj gönderme, alma, silme, belleğe kaydetme, bellekte saklanan mesajı gönderme, şebekeden gelen mesajlan terminal ekranında gösterme veya göstermeme komutlandır. Bu komutların formatı ve kullanım şekilleri üçüncü bölümde ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Yaygm mesaj, radyo ve TV istasyonlarından veya şebekelerden kullanıcıya bilgi vermek amacıyla gönderilen mesaj lardır. Türkiye 'de yaygm mesaj servisleri kullamlmamaktadrr. Cep telefonu kontrol ve durum sorgulama servisleri : telefonun durumunun berlirlenmesi (zil çalması, SİM kartının takılı olup olmama durumu, saat ve tarih bilgilerinin değiştirilmesi, alarm durumunun sorgulanması. Üçüncü bölümde, Kısa mesaj formatı, yapısı tamtılmaktadrr. Bu mesajlar, cep telefonuyla şebeke arasında gönderilen mesaj lardır. Şebekeden telefona, telefondan şebekeye göderilen veri ve durum kontrol mesajlarının yapısı bu bölümde ayrıntılı olarak anlatılmaktadrr. Şebekeden cep telefonuna gönderilen ve cep telefonundan şebekeye gönderilen mesaj lann yapısı bu bölümde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde terminalden girilecek komutlar ve bu komutların formatı tamtılmaktadrr. Bu projede, dördüncü bölümde listelenen tüm komutlar tasarlanmıştır. XİVBu komutlar terminalden girilerek, terminal programı vasıtasıyla cep telefonuna seri porttan gönderilmektedir. Seri porttan alman bu karakter katarı cep telefonundaki yazalım ile komutlara aynklastuılmakta, her bir komutun işlevi yerine getirilerek cevabı seri porttan terminale gönderilmektedir. Eğer alman karakter katan V.25 protokolüne uygun olarak kontrol edilmekte ve hata varsa hata mesajı terminale gönderilmektedir. Protokole göre ekrandan birden fazla komut arka arkaya gönderilmektedir. Ekrandan gönderilen komutlar at karakterleriyle başlamak zorundadır. Bu bölümde ekrandan girilecek komutlar tanıtılmıştır. Genel olarak terminalden girilcek komutlar dokuz bölüme ayrılmıştır. Terminal telefon arabirim komutları : Terminalin karakter özelliklerini öğrenme ve değiştirmeye yönelik komutlardır. Bunlar: Komut sonu karakterini değiştirme, yansıma yapma komutu, sonuç kodu formatı seçme, sonuç kodu sıkıştırma, cevap format karakteri seçme komutlarıdır. Genel komutlar : Terminal karakter setini öğrenme, değiştirme, listeleme komutları, telefonun model bilgisini öğrenme, versiyon numarasını öğrenme komutlarıdır. Çağrı kontrol komutları : Çağrı kurma, cevap verme, çağrı sonlandırma komutlarıdır. Şebeke servislerine ilişkin komutlar : Bunlar cep telefonunun bağlı bulunduğu şebekeyi öğrenmeye,değiştirmeye yönelik komutlardır. Bunlar şebeke listeleme, şebeke değiştirme, şebeke silme komutlarıdır. Cep telefonu kontrol ve durum komutları : Cep telefonunun şifrelerinin değiştirilmesi, pil durumunun öğrenilmesi, şebekeden alınan işaretin gücünün öğrenilmesi, telefon rehberi seçme,telefon defterine kayıt yapma, rehberdeki kayıtlan değiştirme, kayıtlan bulma komutlandır. Genel konfigürasyon komutlan : Bunlar kısa mesaj servisi için şebeke seçme ve mesaj formatlanm değiştirmeye yönelik komutlardır. Mesaj gönderme ve alma komutlan : Bunlar kısa mesaj gönderme, alma, silme, kayıt etme komutlandır. Mesajlar karakter ve ikili modda yazılabilmektedir. En fazla yazılabilecek mesaj uzunluğu 160 karakterdir. Mesajlar birden fazla dilde yazılabilmektedir. Belleğe kaydedilecek mesaj sayısı belleğin kapasitesine bağlıdır. Bellekte yazılı olan mesajlar bellekteki kayıt numarsı verilerek şebekeye gönderilebilir. Şebekede gönderilmek istenen telefona mesajı gçnderir. Beşinci bölümde yazılım yapısı tamtılmaktadır. Mevcut AEG yazılımına ATI adı verilen bir modül yazılımı tasarlandı. Bu modül ATI alt tabakası ve çekirdek adı verilen iki alt modülden oluşmaktadır. ATI alt tabakası, terminalden gelen karakterleri seri porttan alarak V.25 standardına uygun olup olmadığım kontrol etmekte hata varsa ekrana hata mesajım göndermektedir. Yansıma, seri iletişim protokolünün kontrolünden de bu modül sorumludur. Eğer alman karakter katan V.25 standardına uygunsa XVÇekirdek modüle gönderilmektedir. ATI çekirdek modül tarafından, alınan karakterler komutlara aynklaştınlmakta, eğer komut tablosunda olmayan bir komut alınmışsa hata mesajı ATI alt tabakasına gönderilmekte ve bu modül tarafından da seri port üzerinden terminale gönderilmektedir. Eğer alman komutun parametrelri doğruysa bu komut ile ilgili fonksiyona dallanılmaktadır. Komutun işlevi yerine getirilmekte ve komutun cevabı terminale gönderilmektedir, örneğin terminalden mesaj gönderme komutu alındıysa mesaj ATI çekirdek tarafından uygun formatta hazırlanarak hizmet kütüpanesinden bir alt program çağrılarak Ağ modülüne gönderilmekte, bu modülden de radyo ve fiziksel tabakaya gönderilerek şebekeye gönderilmektedir. Bu bölümde ATI modülünün mevcut AEG yazılımındaki yapısı ve diğer modüllerle ilişkisi anlatılmıştır. ATI modülü diğer modüllerle iletişimi servis kütüpanesi yardımıyla olmaktadır. ATI modülünün servis kütüpanesinden fonksiyon çağırmasının nasıl olacağı yine bu bölümde anlatılmıştır. Servis kütüpanesi tüm uygulama modüllerinin kullandıkları ortak fonksiyonları içeren ortak bir kütüpanedir. ATI modülü diğer modüllere ilkel göndererek haberleşir. Yine diğer modüllerden ilkel bekler. ATI modülünün ilkelileri yazacağı ve okuyacağı bir mesaj kuyruğu vardır. ATI modülü işletim sistemi tarafından terminal bağlantısı varsa çağrılarak başlatılır. EK-1 bölümünde yazılan yazılımın SDL diagramlan verilmiştir. SDL diagramlar SUN makinesinde (UNIX ortamında) SDT aygıtı kullanılarak hazırlanmıştır. XVI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cellular communications is one of the fastest growing and most challenging telecommunication applications ever. Today, it represents a large and continuously increasing percentage of all new telephone subscribers around the world. In the long term, cellular digital technology may become the universal way of communication. The mobile communications market has experienced rapid growth in European Post Offices and Telecommunication (CEPT) Europe. This has been driven by the market forces, technological development, and new forms of cooperation in the areas of standartization and implementation of new systems. A major product of this standards work within CEPT Europe has been the GSM standard. The Global System for Mobile Communication was developed as the next generation digital cellular mobile communication system for CEPT Europe. One of the application of GSM is remote control. Following chapters tells us what is remote control and how to implement it. All commands that are defined in GSM 07.07 and 07.05 standard, are given in chapter 4. Chapter 5 tell us how to implement remote control application by using AEG handy. Services are defined as anything the end user explicity sees as worth paying for. Services are classified three groups: 1) teleservices, 2) bearer services, and 3) supplementary services. Teleservices is a type of telecommunication service that provides complete capability, including terminal equipment functions, for communication between users according to established protocols. Bearer services, on the other hand, is a type of service that provides the capability for the transmission of signals between user network interfaces. Some bearer service are as follows : Data service Short Message Service Cell broadcast Local Features The goal of the project Remote Control is to provide a service interface to a TE enabling the TE to use services of the MS. For offering a generic interface theproject will use the means standardized in GSM 07.07 and GSM 07.05 for implementing this interface. By using a standardised mechanism the interface is open to any application which are able to use this mechanism. AT command set is used by supports MS functionality. In the approach taken in this document is depicted. First, the services which must be offered by a MS to remote applications are analysed. A remote application is an application using the services offered by MS. The application may e.g. run on a PC connected to the MS by a communication interface. Primarily it states the services offered by GSM 07.05 and GSM 07.07 and then explains the extended AT - Command set describing each command in detail and grouping them according to their functionality's, Second, as a result of this analysis an ideal software architecture has been stated and compared with the existing one in order to point out the changes which have to be implemented. xi