Yönetimsel modaların yapım yönetimi alanında bibliyografik yöntemle incelenmesi
Investigation of managerial fashions in construction management with bibliometric method
- Tez No: 176695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Yapım yönetimi disiplinler arası boyutu ön plana çıkan bir bilim dalı olması nedeniyle diğer disiplinler (örn. yönetim, isletme, ekonomi, psikoloji, sosyoloji) ile sürekli bir iletisim sürecindedir. Bu iletisimin en yoğun olduğu disiplinlerden biri ise isletme ve yönetim disiplinidir. ?letisim düzeyinin yoğun olması nedeniyle, isletme ve yönetim disiplininde meydana gelen gelismeler doğrudan yapım yönetimi disiplinindeki çalısmaları da yakından etkilemektedir. Yakın zamanda isletme ve yönetim disiplininde ortaya çıkan en önemli gelismelerden birisi `Yönetimsel Moda' kavramıdır. Yönetimsel moda; bir firmanın performansının gelismesi için tasarlanan, çok hızlı bir sekilde yayılan ve firma içinde yaygın kabul gören, yenilikçi müdahaleler olarak tanımlanır. ?sletme ve yönetim disiplininde en yaygın olarak gözlenen modalar ise Toplam Kalite Yönetimi, Dıs Kaynaklardan Yararlanma, ISO, Küresellesme ve e-Ticaret / e-?s'dir. Bu çalısmanın amacı, isletme ve yönetim disiplininde oldukça kabul görmüs yönetimsel modaların, yapım yönetimi disiplinindeki yayılımını ve kullanımlarını arastırmaktır. Bu kapsamda, yapım yönetimi konusunda bilimsel saygınlığı ile tanınan ve uluslararası okuyucu / katılımcı kitlesine sahip bilimsel hakemli dergilerde ve kongrelerin bildiri kitapçıklarında, yönetimsel modalara iliskin basılan makaleler, bibliyografik analiz , bilgisayar destekli metin analizi ve içerik analizi yöntemleriyle incelenmistir. Çalısmanın sonuçları, yapım yönetimi disiplinindeki en popüler yönetimsel modaların sırasıyla, Toplam Kalite Yönetimi, Kıyaslama, ISO 9000, Yeniden Yapılanma ve Bilgi Yönetimi olduğunu ve bu yönetimsel modaların yayılımının isletme ve yönetim disiplininden farklı özellikler gösterdiğini ortaya koymaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Yönetimsel Modalar/Yapım Yönetimi/Bibliyografik Analiz Yöntemi/Bilgisayar Destekli Metin Analizi /?çerik Analizi
Özet (Çeviri)
Construction management communicates continuously with other disciplines ( such as management, business, economics, psychology and sociology ) since it is a science branch which has an interdisciplinary dimension. One of those which communication is dense is business and management discipline. Developments in business and management discipline directly affect the works in construction management because of density in communication level. Recently, one of the most important developments in business and management discipline is managerial fashion concept. Managerial fashion is defined as reformist interventions which are designed to improve the performance of a firm, are spread out quickly and are accepted commonly within the firm. The most common fashions in business and management discipline are Total Quality Management, Outsourcing, ISO 9000, Globalization and E-Commerce/E-Business. The goal of this study is to investigate at what levels managerial fashions in business and management discipline are deployed and used in construction discipline. Therefore, articles related to managerial fashions pressed in scientifically respectability and are well known in by international readers/participants working in construction management have been investigated by bibliometric analysis, computer assisted text analysis and content analysis methods. The results of the study show that the most popular fashions in construction management in turn are Total Quality Management, Benchmarking, ISO 9000, Reengineering and Knowledge Management, and the deployment of these has some different characteristics from that of business and management discipline. KEYWORDS: Managerial Fashions/Construction Management /Bibliometric Analysis/Computer Assisted Text Analysis/Content Analysis