Web 2.0 standartlarının e-öğretim modellerine etkileri ve örnek uygulama
The effects of web 2.0 standards on e-learning models and sample application
  1. Tez No: 176696
  2. Yazar: ESAT DUMLUPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Documentation and Information
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnternet üzerinden öğretim faliyetlerinin başlangıcı ilk ağ deneyimlerine dayanmaktadır. İlk büyük ağlardan olan ARPANET(Advanced Research Projects Agency Network- Gelişmiş Araştırma Projeleri Acentelik Ağı), Amerika'daki dört üniversite arasında kurulmuştur. Kısa sürede başka bilgisayarlar da aynı ağa bağlanarak internetin ilk yapılanmasını gerçekleştirmişlerdir. İnternet ilk kuruluşunda yeni bir teknoloji iken, bugün bir platform olarak kullanımaktadır. İnternetin sağladığı platform sayesinde farklı sektörlerde farklı teknolojiler geliştirilmektedir. Diğer taraftan yeni yetişen nesiller iletişim teknolojilerini ve özellikle interneti sıklıkla kullanmaktadırlar. İnternetten müzik dinleyip arkadaşlarıyla yazışırken ödeviyle ilgili bir konuyu arayan veya sadece merak ettiği için bir konu üzerinde uzun bir yazıyı okuyan yeni bir nesil yetişmektedir. İnternetin kullanım süresinin ve kullanıcı sayısının artması web üzerindeki uygulamalar?n değişimine sebep olmuştur. Web sitelerinin yayınlandığı ilk yıllarda internet bir gazete gibi tek yönlü bir iletişim aracı olarak kullanılırken, daha sonra karşılıklı etkileşimin varlığı fark edilmiştir. Bir konferansta internetin geleceği tartışılırken internet etkileşiminden bahsedilmiş ve kapsadığı gelişmelerin tümüne Web 2.0 adı verilmiştir. Tezin ilk bölümünde Web 2.0'ın ve Web 2.0 standartlarının ne olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Web 1.0 ile Web 2.0 standartlar? aras?ndaki farkl?l?klar örnekler üzerinde gösterilmektedir. Web 2.0 standartlar?yla beraber yeni türetilen mashup, captcha, widget gibi araçların işlevleri anlatıldıktan sonra Web 2.0 sitelerinin teknik altyapısını oluşturan AJAX hakk?nda bilgiler verilmektedir. Web 2.0 standartlarını kullanarak oluşan sosyal ağlarda yapılan en önemli etkinlik paylaşımdır. Paylaşım beraberinde gönüllü öğrenme ve kollektif akıl üretme gibi kavramları getirmektedir. Tezin ikinci bölümünde Web 2.0'? tan?mlayan özellikler'in e-öğretim modellerinde uygulanabilirliği anlatılmaktadır. Wikipedia, Edu 2.0 gibi somut örnekler üzerinden gidilerek gelecekte nas?l bir e-öğretim modeli olabileceğine dair görüşler yine ikinci bölümde bulunmaktad?r. Ayr?ca E-öğretim 2.0 konusundaki görüşlere yer verilmiştir. Tezin son bölümünde ise Akademist adl prototip uygulamadan ? bahsedilmektedir. Uygulamanın amacı Web 2.0 standartlarına uygun tasarlanıp akademik konularda paylaşımlar yapan bir internet topluluğu yaratmaktır. Uygulaman?n özelliklerinden ve daha önce verilen örneklerden yola ç?karak Web 2.0 standartlar?n?n e-öğretim modellerine etkileri son bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The birth of learning activities via internet dates back to the first web expriences. Consisted of the first wide webs, ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) was established by four American universities. Shortly after, some other computers connected to the network and thereby formed the first internet configuration. While, at the outset, internet was a new technology, today it serves as a platform. Thanks to the platform that internet offers, various technologies in various sectors has been developed. On the other hand, the rising generations frequently use communication technologies and internet. A new generation, who listen music via internet, chatting with their friends, searching for a subject related to their assignments and reading a long text just out of criosity, is rising. The increase in the internet usage time and in the number of internet users has called forth a change in Web applications. While internet used to be employed as a one-way communication tool like a newspaper, later the existence of mutual interaction was realized. Internet interaction was mentioned while the future of internet was being discused in a conference and all the developments enclosed was titled as Web 2.0. In the first chapter of the thesis, necessary information regarding Web 2.0 and its standards is presented. The differences between the standards of Web 1.0 and Web 2.0 are illustriated with examples. After representing the functions of the tools such as mashup, captcha, widget which have been newly created with the introduction of Web 2.01 standards, some information about AJAX, which forms the basis of Web2.0 technical infrastructue is presented.. The most important activity carried out in the social networks constructed by using Web 2.0 standards is sharing. Sharing brings about voluntary learning and generation of collective reason. What is explained in the second part of the thesis is the applicability of the features which defines Web 2.0 to the e-learning models. You can also find some statements about the future of this e-learning model based on concrete examples in chapter two. In addition, you can find a part in this part reserved to the comments on the e-learning 2.0. In the last part of the thesis, there is some information about the prototype application named as Academist. The aim of the application is to create an internet community designed in accordance with Web 2.0 standards and doing academic sharings. The impacts of Web 2.0 standards on the e-learning models are discussed on the last chapter depending on the features of the application and the examples presented before.