Bazı bor içeren apatit malzemelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some types of boron containing apatites
- Tez No: 176694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez çalısmasında öncelikle bor içeren apatitli bilesikler ile bunun yanında kalsiyum borat ve bor fosfat yapıları sentezlenmis, bu amaçla, deneysel sentezlerde yüksek sıcaklıkta ısıtma, çözelti reaksiyonları, mikrodalga ve hidrotermal yöntemler kullanılmıstır. Kalsiyum bor hidroksiapatit bilesiginin sentezinde çalısmanın orjinalligi açısından bor ve kalsiyum kaynagı olarak kolemanit minerali kullanılmıstır. 1200 oC sıcaklıkta ısıtma sonucu kalsiyum bor hidroksiapatit bilesigi, Ca10[(PO4)6-X(BO3)X][(BO2)Y(OH)2-Y], stokiyometrisine sahip olarak sentezlenmis, elde edilen deneysel ürünler XRD, FT-IR, DTA-TG, SEM ve EDX analizleri ile karakterize edilmistir. Sentezlenen kalsiyum bor hidroksiapatit bilesiginin kristal yapısının hekzagonal, uzay grubunun P63/m ve hesaplanan hücre parametrelerinin ise a=9.5966 ve c=6.9737Å oldugu bulunmustur. Sıcaklık 850 oC'ye düsürüldügünde ise CaB2O4 ve BPO4 bilesiklerinin ikili faz olusturdukları görülmüstür. 1200 oC'de kolemanit kullanılan farklı bir çalısmada ise CaF2 ilavesi ile Ca5(PO4)3F, Ca2.589 Mg0.411)(PO4)2 ve CaB2O4 bilesikleri üçlü faz olarak birlikte olusmustur. Trikalsiyum fosfat (Ca3(PO4)2.H2O), önce laboratuarda çözelti ortamında elde edilmis, daha sonra bir çok deneyde baslangıç reaktifi olarak kullanılmıstır. 1200, 1150 ve 1100 oC sıcaklıklarda yapılan çalısmalarda florapatit (Ca5(PO4)3F), trikalsiyum fosfat (Ca3(PO4)2) ve hidroksiapatit (Ca5(PO4)3OH) bilesikleri farklı baslangıç kimyasalları kullanılarak elde edilmistir. Sıcaklık 700oC'ye düsürüldügünde ise BPO4 ve CaB2O4 bilesiklerinin olustugu gözlenmistir. Hidrotermal yöntem ile florapatit (Ca5(PO4)3F) ve kalsiyum fosfat borat (Ca9.93 (P5.84 B0.16 O24)(B0.67 O1.79)) bilesikleri sentezlenmis ve kristal yapıları çözümlenmistir. Bu çalısmada ilk kez mikrodalga yöntemle elde edilen bilesiklerin kimyasal formülleri ise sunlardır; -Ca2P2O7, CaH2P2O7, CaHPO4, Ca(PO3)2 ve Ca5(PO4)3F'dir ANAHTAR SÖZCÜKLER: Hidroksiapatit / Florapatit / Kalsiyum boratlar / Kolemanit / Katı Hal Sentezi / X-Isını Kırınımı / Mikrodalga sentezi.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study is to synthesize of some types of boron containing apatites, calcium boron phosphates and calcium borates which were tried to obtain by using thermally induced solid-state reactions, aqueous phase reactions, microwave and hydrothermal methods. In our works, originally we preferred the colemanite mineral for the boron and calcium elements. The compounds, calcium borohydroxyapatite and florapatite have been synthesized thought solid-state reactions at 1200 oC and characterized by X- ray powder diffraction, FTIR spectra, DTA-TG, SEM and EDX analyses. The crystal structure of calcium borohydroxyapatite, Ca10[(PO4)6-X(BO3)X][(BO2)Y(OH)2-Y] was determined and the unit cell parameters were calculated in this work. The crystal structure is found as hexagonal with space group P63/m and approximate lattice unit cell parameters were calculated as; a= 9.5966 and c=6.9737Å. The compounds CaB2O4 and BPO4 were synthesized together when the reaction temperature was decreased to 850 oC. The compounds Ca5(PO4)3F, (Ca2.589 Mg0.411)(PO4)2 and CaB2O4 were obtained together at 1200 oC when the initial reactants were used as CaF2 and colemanite mineral. On the other hand, Ca3(PO4)2.H2O was synthesized purely in our laboratory as initial reactant for the apatite syntheses. The experimental results show that hydroxyapatite (Ca5(PO4)3OH), tricalcium phosphate (Ca3(PO4)2) and fluorapatite, (Ca5(PO4)3F) were successfully synthesized by using different chemical reactants at the temperatures of 1200, 1150 and 1100 oC. When the reaction temperature was decreased to 700 oC the compounds, CaB2O4 and BPO4 were obtained separately. Calcium borate phosphate (Ca9.93 (P5.84 B0.16 O24)(B0.67 O1.79)) and fluorapatite (Ca5(PO4)3F) compounds were synthesized purely by using hydrothermal technique. In this thesis, the compounds, -Ca2P2O7, CaH2P2O7, CaHPO4, Ca(PO3)2 and Ca5(PO4)3F were synthesized firstly by using microwave irradiated solid-state reactions. KEY WORDS: Hydroxyapatite / Fluorapatite / Calcium borates / Colemanite / Solid State Synthesis / X-Ray Powder Diffraction / Microwave synthesis.