Tıbbi görüntülerin Gabor filtreler kullanılarak işlenmesi
Processing of medical images using Gabor filters
  1. Tez No: 176702
  2. Yazar: ŞAFAK SARAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Geleneksel ve Dairesel Gabor Filtreleri kullanılarak kemik erimesine duyarlı dokunun analizi yapılmakta; Signh İndexi tablosu ile karşılaştırarak hastalığın derecesine karar verilmektedir. Burada gerçekleştirilmek istenen; kemik erimesi hastalığının teşhisinde uzmanın röntgen görüntüsü üzerinden koymuş olduğu tanının, bilgisayar ortamında girilecek değer aralıklarına göre otomatik olarak filtreler tarafından belirlenmesidir. Sayısal ortamdaki kalça kemiği röntgen görüntüsünde kemik erimesi açısından en hassas bölge olan Ward Üçgeni'nde incelemelerde bulunulacak, öznitelik çıkarımı yöntemi ile enerji hesaplaması yapılacak ve çıkan enerjiler normalize edilerek otomatik değerlendirme sağlanacaktır. Çalışmanın görüntü işleme ve özniteliklerin çıkarılması adımları Matlab ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, texture susceptible to osteolysis is analyzed by using Traditional and Circular Gabor Filters and level of the disease is determined by comparing with Signh Index table. Aim of this study is to achieve the osteolysis diagnosis, which the specialist decided according to the x-ray image, by using Gabor filters that are set according to the intervals assigned on the computer. A research is carried out on the most susceptible zone ?Ward?s triangle ? to osteolysis in the digital x-ray image of femur, energy calculation will be performed via feature extraction method and automatic evaluation willl be provided by normalizing the outcome energy. MATLAB is used for image processing and feature extraction stages of the study.