Nadir-toprak bromidlerinin moleküler monomerlerinin ve dimerlerinin statik ve dinamik yapısı
Static and dynamic structure of molecular monomers and dimers of the rare-earth bromides
- Tez No: 176703
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalısmasında Nadir-toprak elementlerinin (R), sıvı RBr3 bilesikleri için bir iyonik potansiyel modeli belirlenecektir. Bu potansiyel kullanılarak tüm RBr3 monomerlerinin bağlanma enerjisi ve geometrik yapısı bir bilgisayar programı yardımıyla belirlenerek bu yapıların titresim modları hesaplanacaktır. Ayrıca sıvı RBr3 sistemlerinde mevcut dimerik yapıların geometrileri ve titresim frekansları hesaplanarak bu tezde önerilen potansiyel modeli ayrıntılı test edilecektir. Potansiyel model sonuçları mevcut yapısal ve spektral verilerle karsılastırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis an ionic potential model is developed for the liquid RBr3 compounds of Rare-earth elements (R). By using the determined potential the binding energies and geometrical structures of the whole RBr3 monomers are obtained and the vibrational modes of these structures are calculated with helping a computer programme. The proposed potential model in this thesis is tested in deatails through calculations of structure and vibrational frequencies of the available dimeric structures in liquid RBr3 systems. The results of the potential model are compared with the available structural and spectral data.