The architectural city images in cinema: The representation of city in Renaissance as a case study
Sinemadaki mimari şehir imajlari: Renaissance filminde şehir imajları üzerine bir durum çalışması
- Tez No: 176714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Architecture, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma mimari imajların sinemadaki mekansal dönüşümlerinin limitlerinin kavranmasını amaçlamaktadır. Bu yorumlamada mimari şehir imajları, Renaissance gibi şehrin ana kavram olarak ele alındığı model filmlere referans verilerek analiz edilecektir. Mimarlık ve sinema arasındaki etkileşim, mekan, zaman, algılama, kadraj, düzenleme ve süreklilik konseptleri kullanarak ve ek olarak bu konseptlerin geleceğin şehirleriyle ve bu şehirlerdeki gelecek tasarımlarıyla ilişkileri kullanarak tartışılacaktır. İnceleme film tür karakteristiklerine dayanacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the limits of spatial transformations of architectural images in cinema. In this exposition the architectural city images are analyzed with referenced to case study by reading the representation of space and city in model film Renaissance which in the city becomes notion. The interaction between architecture and cinema is discussed by using concepts such as space, time, perception, framing, editing and continuity in addition to their relations with future cities and spatial designs in these worlds.