Transformation of public space: The case of Hacıbayram Square
Kamusal mekânın dönüşümü: Hacıbayram Meydanı örneği
- Tez No: 176713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tarih boyunca önemli sosyal ve politik mekânlar olan kamusal mekân için literatürde çok çeşitli tanımlamalar yapılmaktadır. Kamusal mekân bireylerin ve farklı toplumsal grupların bir araya geldikleri ve etkileşim içinde oldukları mekân olarak tanımlanabilir. Ancak, farklı sosyo-kültürel yapıya sahip toplumlar için kamusal mekânların anlam, fonksiyon ve formları farklılık göstermektedir. Kamusal mekânın formu kentsel tasarımın önemli bir konusudur. Bunun yanında kentsel tasarım süreçlerinde, mekânsal formla birlikte mekânın tarihsel anlam ve kentsel fonksiyonu da dikkate alınmaktadır.Ankara'nın ulus devletin modernite projesi olarak ele alınarak 1924' te Lörcher tarafından kurgulanıp tasarlandığı dönemden beri, Hacıbayram Meydanı'nın anlam, işlev ve formunun değişen aktörler ve her bir plan döneminde yapılan mücadelelerle birlikte dönüştüğü gözlenmiştir. Von Vincke (1839) tarafından çizilen Ankara'nın ilk haritasında görülen Hacıbayram Meydanının, Cumhuriyetin ilk yıllarında uygulanan kentsel projeler ile anlam, işlev ve form bakımından farklılaştığı görülmektedir. Bu farklılaşma her plan döneminde değişen aktörlerle birlikte yinelenmiştir. Ancak Hacıbayram meydanının her bir plan döneminde değişen anlam, işlev ve formuna karşın meydanın politik niteliği dönüşerek önemini korumuştur. Bu çalışmada, Hacıbayram Meydanının tarihsel anlam, kentsel işlev ve mekânsal formunun geçirdiği dönüşüm tarihsel çerçevede kentsel projelere bağlı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Public space has been an important social and political space throughout the history. Although there are various definitions of the term public space in the literature, it can be defined as a place of interaction and social contact among different groups and individuals. Besides, the meaning, form and function of public spaces differ due to different socio-cultural structures of societies. The form of a public space is an essential urban design issue. Moreover, the meaning and function of a space have been also considered as the urban spatial form through the urban design processes.Since the period when Ankara has been conceived and designed as a spatial project of the Turkish Republic in 1924, Hacıbayram Square has been transformed within the historical meaning, urban function and spatial form. Through changing contradictions and actors, these transformations have been experienced. Hacıbayram Square with its meaning, function and form in the 1930s shows differences from Hacıbayram Square in the first map of Ankara (1839), which is drawn by Von Vincke. However, although the meaning, function and form of the Square have been transformed with the effects of every urban project, the political character of the square transformed but protected itself. Through this study, it is aimed to analyze how the historical meaning, urban function and spatial form of Hacıbayram Square have been transformed within a historical perspective.