Teachin /forming/framing a scientifically oriented architecture in Turkey between 1956-1982
Türkiye?de 1956?1982 yılları arasında bilim odaklı bir mimarlığı öğretme/kurma/çerçeveleme
  1. Tez No: 176722
  2. Yazar: TONGUÇ AKIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ÖZKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışma, özellikle 1960'lı ve 1970'li yıllarda mimarlık akademisi içinde beliren bilimselleşme hareketini inceler ve bu hareketin başvurduğu farklı teorik çerçeveleri tartışır. Bu dönemde, mimarlığı rutinleştirme, sosyalleştirme ve kurumsallaştırma motivasyonları ile dönüşen mimarlık alanında akılcılık yaklaşımı ile birleşen çalışmalar üretilir. Bu çalışmalar akademi içinde hem bir çokluk yaratır, hem de çoğalan alanlarının kendi özerkliklerini tanımlamaya başladığı bir spektrum oluşturur. Türkiye'nin bilimselleşme çabaları ise, 1956 ve 1982 yılları arasında ivmelenerek artar ve uluslararası mimari yaklaşımlara paralel olarak ülkenin sosyal gündemi ile de zaman zaman çakışır.Tez kapsamında, bilimselleşmede belirgin beş farklı alan olan Tasarım Metotları, Yapı Teknolojisi, Çevresel Psikoloji, Sosyal ve Kültürel Faktörler ve Yöresel Mimarlık alanlarındaki tanımlar ve ilişkiler ile sınırlandırılmıştır. Genel Sistem Kuramı bu kapsamda temel bir kaynak olarak ortaya çıkar. Bu çalışma, Türkiye'nin bilimselleşme çabaları ile birlikte anılan yaklaşımları uluslararası ilişkileri ile birlikte ele almış, bu ele alış tezin genelindeki tartışmalara bir zemin oluşturması planlanmıştır.Tezin ana tartışması, bu hareketin parçası olan mekân ve çevre kavramlarıdır. Mimarlık çalışmaları, bu iki kavramla birlikte tasarım ve araştırma alanlarındaki odağı sosyal ve kültürel açılımlarla beraber genişletmiştir. Bu iki önemli kavram, hem mimarlık bilimlerinin farklı bilimselleşme boyutları ile çok katmanlı bir doğrultuda ilerlemesini belirler, hem de mimarlık çalışmaları ile sosyal bilimler arasında bir köprü kurulmasını sağlar. Bu doğrultuda, çevre ve mekâna dair yapılan tanımlamalar ve inceleme biçimleri akademisyenlerin geleneksel tasarımcı rolünü hem bir kolaylaştırıcı, hem de araştırmacı olarak dönüşmesine neden olur.Türkiye'deki bilim odaklı bir mimarlığı öğretme, kurma ve çerçeveleme çabaları iki farklı mecrada incelenmiştir. Bunlardan birincisi stüdyo içi, ikincisi ise stüdyo dışındaki çalışmalardır. Stüdyo içinde, tasarım yöntemi hakkında yöntem arayışları geliştirerek anlaşılmaya çalışılan tasarım aktivitesi, bilimselleşme kapsamında örnekler ile tartışılmıştır. Stüdyo dışında ise, farklı bakış açılarının ele aldığı mimari araştırma yöntemleri ve örnekler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the movement of creating the scientifically oriented architecture that influenced architectural scholarship especially in 1960s and 1970s and discusses various theoretical frameworks this movement rests on. Architectural studies of the said period display rationalistic approaches motivated towards the routinisation, institutionalization and socialization in architecture, and thus an attempt to shift the discipline to scientific grounds. These studies not only develop plurality in academic realm of architecture, but also pave the way for a spectrum of more autonomous and novel areas of research and knowledge. The movement in Turkey, however parallel to its international popularity, is coincidentally strong between the years 1956 and 1982 befitting the social agenda of the country.The thesis is limited in scope to the definitions and relationships between five dominant approaches in the movement. These approaches are identified as, Design Methods, Environmental Psychology, Building Technology, Social and Cultural Factors and Vernacular Architecture. General Systems Theory emerges as a key reference in this scope. The study initially emphasises the positions of approaches in Turkey with relation to the international context and thus defines a ground for the discussions in the dissertation.The main discussion of the thesis is with regards to the notions of space and environment within the movement. Architectural studies with these notions extend the focus of design and research in terms social and cultural perspectives. The notions, not only define the plurality in the architectural sciences due to the multiplicity of dimensions they entail, but also constitute a bridge between the architectural studies and the social sciences. Moreover, the conceptions and examination methods for the terms of space and environment changes the traditional role of the scholar as designer into facilitator and researcher.The thesis examines the attempts of teaching, forming and framing the scientific architecture in two different venues, namely inside the studio and outside the studio. Inside the studio, design activity introduces systematic approaches for understanding the design process. Outside the studio, architectural research introduces methodological approaches that extend the boundary of the studio.