Production and characterization of alumina fiber reinforced squeeze cast aluminum alloy matrix composites
Alümina fiber takviyeli alüminyum alaşım matris kompozitlerinin sıkıştırma döküm ile üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 176730
  2. Yazar: ÖZGÜR KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı miktarlardaki Saffil alümina fiber katkısı, alüminyum alaşım matrisindeki magnezyum içeriği ve döküm sıcaklığının kısa fiber takviyeli alüminyum matris kompozitlerin mekanik davranış, iç yapı ve fiziksel özelliklerine etkisini incelemektir. Ana alaşım elementi silikon ağırlıkça % 10'da sabit tutulmuştur. Magnezyum içeriği ağırlıkça % 0.3 ve % 1 olarak seçilmiştir. Saffil alümina fiber preformları hacimce % 10'dan 30'a değişmiştir. Döküm sıcaklığı 750 °C ve 800 °C'de sabitlenmiştir.Fiber-fiber kesişmelerinde mikro boşluklar bulunmaktadır. Kompozitlerin kapalı boşlukları fiber hacim yüzdesi arttığında artmıştır, fakat, döküm sıcaklığı ve matristeki magnezyum içeriğinin boşluğa etkisi olmamıştır. Kompozitlerin sertliği artan fiber hacim yüzdesi, matristeki magnezyum içeriği ve azalan döküm sıcaklığı ile iyileşmiştir. Kompozit içindeki fiber hizalanmasının sertliğe etkisi olmuştur; fiberler yüzeye dik olarak hizalandığı zaman, kompozitler daha yüksek sertlik göstermiştir. Fiber yönlenmesine paralel ve dik yüzeylerden elde edilen en yüksek sertlik değerleri 800 °C ve 750 °C'de dökülmüş AlSi10Mg1 matris hacimce % 30 alümina fiber takviyeli kompozitler için sırasıyla 155.6 Brinell sertlik ve 180.2 Brinell sertliktir. Hacimce % 30 Saffil alümina takviyeli 750 °C'de dökülmüş AlSi10Mg0.3 matris kompozit 548 MPa olan en yüksek bükme dayancını göstermiştir. Bütün kompozitler için kritik fiber içeriği hacimce % 20 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effects of different levels of Saffil alumina fiber addition, magnesium content in aluminum alloy matrix and casting temperature on the mechanical behavior, microstructure and physical properties of short fiber reinforced aluminum matrix composites. The main alloying element silicon was kept constant at 10 wt%. Magnesium contents were selected as 0.3 wt% and 1 wt%. Saffil alumina fiber preforms varied from 10 to 30 vol%. The casting temperatures were fixed at 750 °C and 800 °C.Micro porosity was present at the fiber-fiber interactions. Closed porosity of the composites increased when fiber vol% increased, however, variation in casting temperature and magnesium content in matrix did not have influence on porosity. Hardness of the composites was enhanced with increasing fiber vol%, magnesium content in matrix and decreasing casting temperature. Alignment of fibers within the composite had an influence on hardness; when fibers were aligned perpendicular to the surface, composites exhibited higher hardness. The highest hardness values obtained from surfaces parallel and vertical to fiber orientation were 155.6 Brinell hardness and 180.2 Brinell hardness for AlSi10Mg1 matrix 30 vol% alumina fiber reinforced composite cast at 800 °C and at 750 °C, respectively. 30 vol% Saffil alumina fiber reinforced AlSi10Mg0.3 matrix composite cast at 750 °C showed the highest flexural strength which is 548 MPa. Critical fiber content was found as 20 vol% for all composites.