Evaporate mapping in Bala region (Ankara) by remote sensing techniques
Uzaktan algılama teknikleriyle Bala (Ankara) civarında evaporit haritalaması
  1. Tez No: 176731
  2. Yazar: NİHAT SERKAN ÖZTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LÜTFİ SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Evaporit mineralleri yıllar boyunca farklı ve geniş alanlı endüstrilerde oldukça önemli hammaddeler olmuşlardır. Bunlardan en geniş kullanımı olan jipsten son yıllarda inşaat, mimarlık, tekstil, dişçilik ve kimya endüstrilerinde hammadde olarak oldukça faydalanmıştır. Özellikle inşaat endüstrisinde alçı olarak çok sık kullanıldığı için her geçen yıl artan bir talebi vardır. Bu tezin amacı bu endüstriyel hammaddenin uzaktan algılama teknikleriyle haritalanmasıdır. Uzaktan algılama analizleri için yüksek mekansal ve alansal çözünürlüğe sahip ASTER görüntüleri kullanılmıştır. Analizler PCI Geomatica yazılımı kullanılarak yapılmıştır ve haritalar ARCGIS yazılımı kullanılarak hazırlanmıştır. Band oranlama, ilişkisiz gerdirme, ana bileşenler analizi ve termal indeks methodları jips minerallerini haritalamak için uygulanmıştır. Temel jeoloji haritası MTA tarafından yapılmış 1/100.000 ölçekli haritalardan oluşturulmuştur. Termal indekslerde kuvartz indeksi değiştirilerek sülfat indeksi olarak tanımlanmıştır. Bu metotlara ait sonuçlar arazide kontrol edilmiş ve yüksek anomali veren yerlerden örnekler alınmıştır. Arazi kontrolünde alınan 7 örnekte yapılan X-Ray ve spektral analizlerde yüksek başarı görülmüştür. Göreli kesinlik sonuçları için bütün metotlar toplanıp yüzdeleri hesaplanmıştır. Sonuçlara göre 288 km2 alan jips olarak haritalanmış olup sadece 8 km2'lik alan her metot tarafından bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Evaporate minerals were very important raw materials in very different and broad industries for years. One of the extensively used evaporate mineral gypsum has become very useful raw material in construction, agriculture, textile, dentistry and chemical industry in recent years. Since gypsum became important raw material especially in construction industry as plaster, demand to these minerals rises each following year. The aim of this thesis is to map out these industrial raw materials by using remote sensing techniques.For the remote sensing analyses ASTER images which have high spatial and spectral resolution are used. The analyses are applied using PCI Geomatica software and ARCGIS software is used for mapping purposes. Band ratio, decorrelation stretch, principal component analysis and thermal indices are used in order to map gypsum minerals. For TIR indices previously known Quartz index is modified as Sulfate index and used for gypsum mapping. The results of these methods are checked at the field and from the areas where the results show high anomalies, samples were taken for spectral and X-Ray analyses. According to results; 288 km2 area is mapped as gypsum with the total of four methods but it is seen that only 8 km2 is found by every methods.