Hyperspectral image processing of EO-1 hyperion data for lithological and mineralogical mapping
Litolojik ve mineralojik haritalama için EO-1 hyperion verisinin hiperspektral görüntü işlemesi
- Tez No: 176757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Maden aramacılığı ve litolojik ayrıtlama için Hiperspektral veri güçlü bir araçtır. EO1-Hyperion 400 - 2500 nm dalga boyu aralığında 220 spekral görüntü bandına sahip, uzaydan hiperspektral görüntüleme sistemidir. Havadan hiperspektral görüntüleme sistemlerine göre veri fiyatı ve kapsama alanı gibi avantajlara sahiptir. Her ne kadar bir çok avantajı olsa da, uygulama periyodunda bir çok belirsizliği bulunur ki bu belirsizlik veri hazırlamadan başlayıp analiz aşamasına kadar tüm işlem aşamalarında mevcuttur.Bu tezin amacı litolojik ve mineralojik ayırt etme için Hyperion verisinin potansiyel kullanımını belirlemek için yeni hiperspektral görüntü işleme yaklaşımı ve literatürde mevcut ön işlem metotlarını geliştirmektir.Önerilen algoritma esasen Hyperion verisinin atmosferik düzeltmesi ve uçuşa dik yönlü aydınlanma düzeltmesi temeline dayanır. Bunu gerçekleştirebilmek için, iki test alanı seçilmiştir. Orta Anadolu'da (Ekecek test alanı) bulunan Alan 1 litolojik ayrım için kullanılmış, Batı Anadolu'da (Biga test alanı) bulunan Alan 2 mineralojik ayırtlama için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar arazi doğrulamaları, spektral ölçümler ve mevcut spektral kütüphaneler ile karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonunda önerilen yaklaşım izlendiğinde, hiperspektral verinin mono mineralik mostralarda mineralojik ayırtlama için kullanışlı bir araç olduğu ve göreli homojen açık mostralarda litolojik haritalama için çok değerli girdi olduğu ispatlanarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hyperspectral data is a powerful tool for mineral explorations and lithological discriminations. EO1-Hyperion is a space borne hyperspectral system for hyperspectral imaging which is capable of 220 spectral image channels within the range of 400 to 2500 nm wavelengths. It has advantages over airborne systems such as data cost and coverage area. Although it has many advantages, much more uncertainty exists in application period, of which this uncertainty does exist in all processing stages starting from the data preparation to the end of analysis stages.The aim of this thesis is to state the potential use of Hyperion data for lithological and mineralogical discriminations to further develop new hyperspectral image processing approach, and to improve existing preprocessing method in literature.The proposed algorithm is mainly based on atmospheric corrections and cross track illumination correction of Hyperion data. In order to achieve this, two test sites were selected. Site 1 located on the Central Anatolia, (Ekecek test site) is used for lithological discrimination and Site 2 located on West Anatolia (Biga test site) is used for mineralogical discrimination. The obtained results were compared and assessed with the field verifications, spectral measurements and existing spectral libraries.In the end of the study it is found that when proposed approach is followed hyperspectral data is proven to be a useful tool for mineralogical discrimination in mono minerallic outcrops and valuable for lithological mapping in relatively homogenous un-covered outcrops.