Three dimensional numerical modelling of discontinuous rocks by using distinct element method
Ayrık eleman metodu kullanılarak süreksizlik içeren kayaların üç boyutlu sayısal modellenmesi
  1. Tez No: 176758
  2. Yazar: ARMAN KOÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ŞEBNEM DÜZGÜN, PROF. DR. CELAL KARPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Süreksizlik içeren kaya kütlelerinde şev tasarımında kesme dayanımı tanımlaması önemli bir kavramdır. Bu çalışma; üç boyutlu ayrık elemanlar programı 3DEC'e Barton-Bandis süreksizlik modelinin uygulanmasına yönelik bir yöntembilimi geliştirilmesini ve bu çalışmanın doğrulamasını sunmaktadır.Süreksizliklerin dikey ve kesme deformasyon özellikleri ve bunların süreksizlik yüzeyleri ile ilgisi ayrıntılı olarak gözden geçirilmiştir.Önce, Barton-Bandis kesme kriterinin modellenmesi için C++ programında bir DLL dosyası yazılıp 3DEC programına yerleştirilmiştir. Daha sonra, süreksizliklerin dikey ve kesme deformasyon davranışları, sayısal olarak oluşturulan bir direk kesme modeli kullanılarak Barton-Bandis makaslama dayanım kriterinin ampirik sonuçları ile doğrulanmıştır.Barton-Bandis kesme dayanımı kriterini esas alan üç boyutlu basit bir kaya şevi 3DEC'de modellenmiştir. Şev modelinde ilk olarak Mohr-Coulomb yenilme kriteri kullanılmıştır. Ardından, yeni geliştirilen model kullanılarak, süreksizlik yüzey özelliklerinin kesme dayanımı üzerinde etkisi şev sorununa tanıtılmıştır.Geliştirilen modelin uygulanabilirliği, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) nin üç deüişik açık ocağında gerçek heyelan verileri ile doğrulanmştır. Bunlar, Orhaneli Linyitleri İşletmesi (BLİ) ? iki heyelan ve Çan Linyitleri İşletmesi (ÇLİ) açık linyit ocaklarından değişik üç tane büyük ölçekli gerçek modellerle doğrulanmıştır. Kullanıcıya pürüzlülük katsayısı ve yüzey basınç dayanımı gibi önemli süreksizlik yüzey özelliklerini kullanma imkanı veren yeni geliştirilen model seçeneği ile alınan sonuçlar, Mohr-Coulomb yenilme kriteri kullanılarak elde edilen önceki sonuçlar ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Shear strength characterization of discontinuities is an important concept for slope design in discontinuous rocks. This study presents the development of a methodology for implementing Barton-Bandis empirical shear strength failure criterion in three dimensional distinct element code, 3DEC, and verification of this methodology.Normal and shear deformation characteristics of discontinuities and their relations to the discontinuity surface characteristics have been reviewed in detail.First, a C++ dynamic link library (DLL) file was coded and embedded into 3DEC for modelling the Barton-Bandis shear strength criterion. Then, a numerically developed direct shear test model was used to verify the normal and shear deformation behaviour with respect to empirical results of the Barton-Bandis shear strength criterion.A three dimensional simple discontinuous rock slope was modelled in 3DEC based on Barton-Bandis shear strength criterion. The slope model was first utilized by Mohr-Coulomb failure criterion. Then, with the use of the new model developed here, the effects of the discontinuity surface properties on shear strength were introduced to the slope problem.Applicability of the developed model was verified by three large scale real case studies from different open pit lignite mines of Turkish Coal Enterprises (TKİ), namely Bursa Lignites Establishment (BLİ) ? 2 cases and Çan Lignite Establishment (ÇLİ). The results with the new model option, which allows users to use important discontinuity surface properties like joint roughness coefficient and joint wall compressive strength, compared well with results of previous studies using Mohr-Coulomb failure criterion.