Design of kalman filter based attitude determination algorithms for a leo satellite and for a satellite attitude control test setup
Bir alçak yörünge uydusu ve bir uydu yönelim kontrol test düzeneği için kalman filtre tabanlı yönelim saptama agoritmaları tasarımı
  1. Tez No: 176756
  2. Yazar: AYKUT KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez bir alçak yörünge uydusu ve bir uydu yönelim kontrol test düzeneği içinKalman filtre tabanlı yönelim saptama algoritmaları tasarımını sunmaktadır.Hayali bir alçak yörünge uydusu için, farklı algılayıcı birleşimleri kullanan ve de bubirleşimler arasında algılayıcı kullanılırlıklarına göre çevrimiçi anahtarlama yapançoklu-mod yapısında Genişletilmiş Kalman Filtresi tabanlı yönelim tahminalgoritmaları oluşturulmuştur. Tasarlanan bu farklı algoritmaların başarımları MonteCarlo benzetimleriyle incelenmiştir. Uydu yönelim kontrol test düzeneği sistemi içinkullanılabilir algılayıcı kısıtları göz önünde bulundurularak yeni yönelim saptamaalgoritmaları hazırlanmıştır. Burada, Genişletilmiş Kalman Filtresi ile YansızKalman Filtresi başarımları incelenmiştir. Bu çalışmalar sonucu test düzeneği içingürbüz ve yeterli hassasiyette yönelim tahminine Yansız Kalman Filtresi kullanılarakerişildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design of Kalman filter based attitude determinationalgorithms for a hypothetical LEO satellite and for a satellite attitude control testsetup.For the hypothetical LEO satellite, an Extended Kalman Filter based attitudedetermination algorithms are formed with a multi-mode structure that employs thedifferent sensor combinations and as well as online switching between thesecombinations depending on the sensor availability. The performance of thesedifferent attitude determination modes are investigated through Monte Carlosimulations. New attitude determination algorithms are prepared for the satelliteattitude control test setup by considering the constraints on the selection of thesuitable sensors. Here, performances of the Extended Kalman Filter and UnscentedKalman Filter are investigated. It is shown that robust and sufficiently accurateattitude estimation for the test setup is achievable by using the Unscented KalmanFilter.