Cretaceous/paleogene boundary in the Haymana basin, Central Anatolia, Turkey: Micropaleontological, mineralogical and sequence stratigraphic approach
Haymana havzasında (Orta Anadolu, Türkiye) kretase/paleojen sınırı: Mikropaleontolojik, mineralojik ve sekans stratigrafik yaklaşım
- Tez No: 176761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ÖZKAN ALTINER, PROF. DR. DEMİR ALTINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Orta Anadolu'da yer alan Haymana Havzası'nda Kretase/Paleojen sınır tabakaları boyunca mikropaleontolojik, mineralojik ve sekans stratigrafik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Kireçtaşı ve marnlardan oluşan 29,41 metrelik bir kesit ölçülmüş ve bu kesit boyunca alınan 90 adet örnek incelenmiştir. Biyostratikrafik ve kronostratigrafik çalışmalar planktonik foraminiferlerle yapılmıştır. 64 adet tür tayin edilmiş ve 5 adet biyozon belirlenmiştir. Bu biyozonlar, aşağıdan yukarıya doğru, Maastrihtiyen'de Planoglobulina acervulinoides zonu, Racemiguembelina fructicosa zonu, Pseudoguembelina hariaensis zonu; Erken Daniyen'de ise Guembelitria cretacea (P0) zonu ve Parvulorugoglobigerina eugubina (P1a) zonudur.Sınır birimleri boyunca görülen mineralojik değişimleri belirleyebilmek için, örneklerde X-ışını kırınımı (XRD) metodu ile tümkaya ve kil mineralleri incelenmiştir. Kayaçları oluşturan ana mineraller kalsit, kuvars, feldispat ve kil minerallerinden simektit (montmorillonit) ve klorittir. Sınır birimlerinde kalsit mineralinin yüzdesinde bir düşüş gözlemlenirken, kuvars ve feldispat gibi detrital minerallerde ve kil minerallerinde bir artış tespit edilmiştir.Alanın çökelim tarihçesini belirleyebilmek için detaylı mikrofasiyes çalışmaları gerçekleştirlmiş ve 10 adet mikrofasiyes tipi belirlenmiştir. Belirlenen mikrofasiyes tipleri çökelimin yamaçtan havzaya doğru bir bölgede gerçekleştiğini göstermektedir. Mikrofasiyes analizleri temel alınarak sekans stratigrafisi çatısı oluşturulmuştur. Kretase/Paleojen sınır birimlerinin transgresif sistem çökelleri ile yüksek deniz seviyesi sistem çökelleri geçişinde, ve bir maksimum sellenme yüzeyine denk gelecek şekilde çökeldiği belirlenmiştir. Sınır birimleri, dünyanın farklı bölgelerdeki Kretase/Paleojen sınır birimleri ile benzerlik göstermekte, bu durum da havzadaki östatik deniz seviyesi değişimlerinin tektonik kontrollü değişimlerden daha baskın olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
An integrated micropaleontological, mineralogical and sequence stratigraphical investigation was carried out across the Cretaceous/Paleogene (K/P) boundary in the Haymana basin, Turkey. A 29.41 m thick boundary section consisting of limestones and marls was measured and 90 samples were analyzed. Biostratigraphic and chronostratigraphic works are based on the planktonic foraminifera. 64 planktonic species were identified and 5 biozones were established. The biozones are, in ascending order, Planoglobulina acervulinoides zone, Racemiguembelina fructicosa zone, Pseudoguembelina hariaensis zone for the Late Maastrichtian; Guembelitria cretacea (P0) zone and Parvulorugoglobigerina eugubina (P1a) zone for the Early Danian.In order to detect the mineralogical changes across the boundary bulk and clay minerals were analyzed using X-ray diffractometry (XRD). Calcite, quartz, feldspar and the clay minerals composed of smectite (montmorillonite) and chlorite are the main components of the rocks. A decrease in calcite and an increase in the detrital minerals (quartz, feldspar) and the clay minerals were detected in the boundary beds.In order to find out the depositional history of the area a detailed microfacies study was performed and 10 microfacies type were determined. The microfacies types defined correspond to slope to basin environment. Based on microfacies analyses, the sequence stratigraphic framework of the boundary beds was constructed. K/P boundary beds were recorded in the transition of transgressive systems tract to highstand systems tract, coinciding with a maximum flooding surface. These beds show a similar pattern with many other K/P boundary beds in different locations of the world indicating eustatic sea-level variations overprint the tectonic control in the basin.