Active flow control studies over an elliptical profile
Bir eliptik profil üzerinde aktif akış kontrolü çalışmaları
  1. Tez No: 176773
  2. Yazar: ENGİN ERLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL H. TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bir jet ile yapılan aktif akış kontrolü, %12.5 kalınlıktaki bir eliptik profil üzerinde sayısalyöntemlerle incelenmiştir. İlk olarak, sayısal yöntem jet olmadığında ve sürekli üfleyen veperiyodik üfleyen jetler olduğunda doğrulanmıştır. Daha sonra, üç jet çeşidi, yani sürekliüfleyen, periyodik üfleyen ve sentetik jet karşılaştırılmış ve sürükleme kuvvetini en çok sentetikjetin azalttığı ve kaldırma kuvvetini en çok sürekli üfleyen jetin arttırdığı gösterilmiştir.Jetin yeri, açısı, hızı, genişliği ve frekansının etkisi parametrik olarak incelenmiştir. Jetinyeri ve jetin hızının en etkili parametreler olduğu gösterilmiştir. Jet parametreleri en düşüksürükleme kuvveti için sabit güç koşullarında optimize edilmiştir. Sürükleme kuvveti, hücumaçısı 0 için %32.5, hücum açısı 4 için %24 azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Active flow control by a jet over a 12.5% thick elliptic profile is investigated numerically.Unsteady flowfields are calculated with a Navier Stokes solver. The numerical method is firstvalidated without the jet and with the presence of steady-blowing and pulsating jets. Three jettypes, namely steady, pulsating and synthetic jets, are next compared with each other and it isshown that the most drag reduction is achieved by a synthetic jet and the most lift enhancementis achieved by a steady jet. The influences of the jet location, the jet velocity, the jet frequency,the jet slot length and the jet angle on the flowfield is parametrically studied. It is shown thatthe jet location and the jet velocity are the most effective parameters. The jet parameters areoptimized to minimize the drag coefficient while keeping the jet power constant. The drag isreduced by 32.5% for the angle of attack 0 and by 24% for the angle of attack 4.