Investigation of self-regulated learning and motivational beliefs in mathematics achievement
Öz-düzenleyici öğrenmenin ve güdüleyici inançların matematik başarısı içinde araştırılması
- Tez No: 176774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFURE BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amaçları, matematik başarısının güdüleyici inançlar (içsel amaçlı odaklanma, dışsal amaçlı odaklanma, iş değeri, kontrol ve öğrenme değeri, öz-yeterlilik ve sınav kaygısı), öz-düzenleyici öğrenme bileşenleri (bilişsel yöntem kullanımı ve öz düzenleme), cinsiyet ve okul türü ile nasıl açıklanabileceğini araştırmak ve bu değişkenlerin matematik dersi için hem kızlar ve erkeklerde hem de özel ve devlet okullarında gösterdiği farklılıkları belirlemektir.Bu çalışma, Türkiye'nin iki büyük kenti olan İstanbul ve Ankara'da, 9 farklı özel ve devlet okullarından seçilen 577 (274 erkek, 303 kız) 7. sınıf öğrencisiyle yapılmıştır. Öğrenmeye Güdümlü Yaklaşımlar Anketi (ÖGYA) ve Matematik Başarı Testi (MBT) veri toplama araçları kullanılmıştır.Sırasıyla Lineer Sıralı Regresyon, Pearson Korelasyonu ve Çoklu Varyans Analizi kullanılarak çıkan sonuçlar şunları göstermiştir : (1) Okul çeşidi, öz-yeterlilik ve içsel amaçlı odaklanma olmak üzere üç değişkenin öğrencilerin matematik başarısına toplu etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Devlet okullarındaki erkeklerin matematik başarısında dışsal amaçlı odaklanma ve bilişsel yöntem kullanımının anlamlı olduğu saptanırken, özel okullardaki erkeklerin matematik başarısında öz-yeterlilik ve içsel amaçlı odaklanmanın anlamlı olduğu saptanmıştır. Hem devlet okullarındaki hem de özel okullardaki kızların matematik başarısında öz-yeterliliğin anlamlı olduğu bulunmuştur. (2) Kızlar ve erkekler arasında, iş değeri, öz-yeterlilik ve sınav kaygısına göre anlamlı bir ortalama farkına rastlanmamıştır. Ayrıca, devlet ve özel okullar arasında, dışsal amaçlı odaklanma, iş değeri, öz-yeterlilik ve öz düzenlemeye göre de anlamlı bir ortalama farkına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to investigate how mathematics achievement can be explained in terms of motivational beliefs (intrinsic goal orientation, extrinsic goal orientation, task value, control and learning beliefs, self efficacy for learning and performance and test anxiety), self-regulated learning components (cognitive strategy use and self-regulation), gender and school types and to determine the differences between two gender (girls and boys) and two school types (public schools and private schools) with respect to the variables above in the subject domain of mathematics.The study was conducted in Istanbul and Ankara, two largest cities of Turkey, with 577 seventh-grade students (274 boys, 303 girls) from nine private and public schools. Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ) and Mathematics Achievement Test (MAT) were used.By using Linear Stepwise Regression and MANOVA, respectively, the results indicated that (1) The combined effect of three predictor variables (school type, self-efficacy and intrinsic goal orientation) on students? mathematics achievement was significant. Boys? mathematics achievement at public schools was significantly affected by extrinsic goal orientation and cognitive strategy use whereas self-efficacy and intrinsic goal orientation were two predictors for boys at private schools. Girls? mathematics achievement both at public and private schools was significantly affected by self-efficacy. (2) There was no statistically significant mean difference between girls and boys with respect to task value, self-efficacy and test anxiety. Also, there was no statistically significant mean difference between public schools and private schools with respect to extrinsic goal orientation, task value, self efficacy and self-regulation.