Effect of fiber and resin type on the axial and circumferencial tensile strength of fiber reinforced polyester pipe
Elyaf ve reçine tipinin elyaf takviyeli polyester borunun eksenel ve çembersel mukavemetine etkisi
- Tez No: 176825
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, amaç santrifüj savurma üretim yöntemi ile üretilmiş olan kısa elyaf takviyeli polyester kompozit borularının rijitlik, boyuna çekme dayanımı ve çembersel çekme dayanımının araştırılmasıdır. Bu amaca ulaşmak için, boruların elastisite modülünün teorik hesaplaması yapılmış ve daha sonra test programı ortoftalik, izoftalik, vinilester reçine olan üç farklı reçine tipi ve E cam elyaf, ECR cam elyaf, bazalt elyaf olan üç farklı elyaf tipi ile üretilen boru numuneleri üzerinde yürütülmüştür. Testler ISO'ya (Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu) uygun olarak yapılmıştır.Reçine tipi ve elyaf tipinin elyaf takviyeli polyester boru numunelerindeki etkisi değerlendirildiğinde, hesaplanan elastisite modülü değerleri test sonuçlarını doğrulamıştır.Reçine tipinin elyaf takviyeli polyester boru üzerindeki etkisini değerlendirmek için kullanılan deneysel verilere göre, farklı reçine tiplerine sahip boruların rijitlik, boyuna çekme dayanımı ve çembersel çekme dayanımı test sonuçlarında kayda değer bir fark gözlenmemiştir. Sonuç olarak, reçine tipinin santrifüj savurma yöntemi ile üretilmiş olan kısa elyaf takviyeli polyester boruların rijitlik, boyuna çekme dayanımı ve çembersel çekme dayanımında kayda değer bir etkisi olmamıştır.Elyaf tipinin elyaf takviyeli polyester boru üzerindeki etkisini değerlendirmek için kullanılan deneysel verilere göre, bazalt elyaf takviyeli boru numuneleri E cam elyaf ve ECR cam elyaf takviyeli borulara göre daha yüksek performans göstermiştir. Fakat bazalt elyaf takviyeli polyester borularının bu test sonuçları bazalt elyafının özellikleri kadar iyi değildir.Son olarak, E cam elyaf takviyeli boru numuneleri ile hemen hemen aynı rijitlik ve çekme test sonuçlarına sahip bazalt elyaf takviyeli boru numuneleri kıyaslanarak elyaf ve reçine miktarındaki kazanç araştırılmıştır. Bazalt elyaf takviyeli borular E cam elyaf takviyeli borulardan daha hafif ve ince olmuştur. Fakat bazalt elyaf takviyeli borunun elyaf ve reçine miktarındaki azalma toplamda maliyet azalmasına yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to investigate the stiffness, longitudinal tensile strength and circumferential tensile strength of short fiber reinforced polyester composite pipes produced by centrifugal casting production method. To achieve this aim, theoretical calculation of modulus of elasticity of pipes was done and then test program was carried out on pipe samples produced with three different resin types which were orthophthalic, isophthalic and vinyl ester resin and three different fiber types which were E glass fiber, ECR glass fiber and basalt fiber. The tests were performed according to ISO (International Organization for Standardization) standards.When resin type and fiber type effect on the fiber reinforced polyester pipe samples were evaluated, calculated elastic modulus values were in accordance with the test results.According to the experimental test data, which were used to evaluate the effect of resin type on fiber reinforced polyester pipe properties, there is not a significant difference was observed in the stiffness, longitudinal and circumferential tensile strength test results of pipes having different resin types. In other words, there was not a significant effect of resin type on the stiffness, longitudinal tensile strength and circumferential tensile strength of short fiber reinforced pipes produced by centrifugal casting method.According to the experimental test data, which were used to evaluate the effect of fiber type on the properties of fiber reinforced polyester pipe, basalt fiber reinforced pipe samples showed higher mechanical performance over E glass fiber and ECR glass fiber reinforced pipes. However, the test results of basalt reinforced polyester pipe were not as good as the individual properties of basalt fiber.Finally, by comparing the basalt fiber reinforced pipe samples having almost the same stiffness and tensile test results as E glass fiber reinforced pipe samples, the gain in fiber and resin amount were investigated. Basalt fiber reinforced pipes were slightly lighter and thinner than E glass fiber reinforced pipes. However, the decrease in the amount of the fiber and resin in basalt reinforced pipe did not result in an overall cost reduction.