Processes and strategies of new central business district development and public space patterns: Levent-Büyükdere Avenue
Yeni merkezi iş alanı gelişmesinin süreç ve stratejileri ile kamusal alan dokusu: Levent-Büyükdere Caddesi
- Tez No: 176826
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 156
Özet
?Küresel kentler?in oluşumunun küresel ekonomi ağını oluşturan özel finans aktörlerine bağlı olması, bu şehirlerin sadece yaşam tarzındaki değişikliklerle değil, aynı zamanda mimari ve kentsel dönüşümlerle de karşılaşmasına neden olmuştur. Küresel ekonomi ağına bağlı global kentlerin ürettiği önemli bir kent elemanı dikey bina dokularıyla büyük bir nüfus yoğunluğunu barındıran yeni merkezi iş alanlarıdır. Ulusal ve uluslararası arenada liberal ekonomiye bağlı servis merkezi olarak hizmet veren ve şehrin kentsel prestij sembolü olan karmaşık bir kent parçası olarak yeni merkezi iş alanı, bu yapısıyla kamu kullanımını öngören bir çözüm sağlayabilmek için tasarım ve planlama sürecininin önemini vurgulamaktadır.Bu çalışmanın amacı İstanbul'da Büyükdere Caddesi boyunca gelişmekte olan yeni merkezi iş alanı tarafından oluşturulan fiziksel kamu mekanını incelemektir. Çalışma, odak olarak tasarım ve planlama süreci ile gelecek stratejilerini ele alırken, İstanbul'da yeni bir merkezi iş alanı uygulamasının nasıl gerçekleşebileceği kavramı ile ilgili sağlam bir temel hazırlamak için yeni merkezi iş alanı gelişimlerinde özel olarak planlama ve gelecek stratejilerine öncelik veren diğer küresel şehir örnekleri, Paris, Berlin Singapur ile karşılaştırmalı bir inceleme yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since evolution of ?global cities? is based on private financial actors forming the global economic network, these cities are confronting not only lifestyle changes, but also architectural and urban transformations. An important urban element produced by cities in the global economic network is the new central business district, which house vertical building forms with high demographic density. As a complex urban element serving for national and international arena as service center of liberal economy and an urban prestige symbol of the city, design and planning process of new central business districts is gaining priority to solve complexity of its structure considering public use.The aim of this study is to explore the physical public space due to be created in the new central business district in İstanbul, which has been developing along the Büyükdere Avenue. Critically concentrating on its design and the planning process and future strategies in a comparative study with other global city examples of Paris, Berlin and Singapore, which have been giving specialized priority to the planning phase and future strategies for their new central business district developments, it is aimed to develop a substantial basis for the conceptualization of how the new central business district can be implemented in İstanbul.