Christopher Alexander's concept of 'Living structure': Theories of 'Wholeness' and 'Centers' and its application to traditional Kastamonu houses
Christopher Alexander'ın 'Yaşayan strüktür' kavramı: 'Bütünlük' ve 'Merkezler' teorileri ile bunun geleneksel Kastamonu evlerine uygulanması
  1. Tez No: 176824
  2. Yazar: YASEMİN MELEZ BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VACİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi (Mimari Tasarım) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, Christopher Alexandır'ın ?bütünlük? ve ?merkezler? teorileri ışığında ?yaşayan strüktür?ü oluşturan özellikleri kavrayarak, bu özellikleri ve ?yaşayan strüktür? kavramını geleneksel Kastamonu evlerinde irdelemeyi amaçlamaktadır.Özellikle son yüzyıl içinde, inşaat sektörü, teknoloji ve inşaat tekniklerindeki gelişmelerle birlikte önemli bir alan haline gelmiştir. Böylece, yer yüzünün yanı sıra insan yaşamı da şekillendirilmektedir. Yaşam tarzının bir yansıması ve yılların deneyiminin birikimi olan geleneksel konut dokusu ihmal edilmektedir. Dünyanın her yerinde, birbirine çok benzeyen yapıların sayısı artmaktadır; ve çoğu zaman bunlar yaşamı destekleyen değerlerden yoksundur.Bu tez kapsamında, ilk olarak, Alexander'ın ?düzen? tanımı, ?bütünlük? ve ?merkezler? teorileri, ?yaşayan strüktür? kavramı incelenmiştir. Daha sonra geleneksel Kastamonu evleri hem görsel hem de mekansal olarak analiz edilmiştir; ve ?yaşayan strüktürü? oluşturan özellikler irdelenmiştir. ?Yaşayan strüktür? ile ?kendini ifade etme? arasındaki ilişki ve ?kendi zamanına ve yerine aidiyetliğinin? önemi ortaya koyulmuştur. Böylece, bu özellikler yardımıyla farklı merkezlerin nasıl bütünleştirildiği görülmüştür.Bu çalışma, yaşamak için daha duyarlı çevrelerin nasıl oluşturulacağını anlamaya ve geleneksel konut kavramlarını, onları tamamen kaybetmeden önce, anlamaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca, geleneksel Kastamonu evlerinin yaşam kalitesini destekleyen değerlerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to gain an insight to the properties that make a ?living structure? and examine these properties and the concept of ?living structure? in traditional Kastamonu Houses in the light of Christopher Alexander?s theories of ?wholeness? and ?centers?.Especially in the last century, building activity has become a significant field with the developments in the construction techniques and technology. In this way, human life is being shaped also, beside the earth. The traditional housing fabric, which is the heritage of years of experience and the reflection of the lifestyle of a particular society, is being neglected. In any part of the world, the number of the buildings, resembling each other so much, increases; and most of the time, they lack the values that support the quality of life.Within the scope of this thesis, first of all, Alexander?s definition of ?order?, theories of ?wholeness? and ?centers?, concept of ?living structure? are studied. Then, traditional Kastamonu houses are analyzed, both visually and spatially; and properties that make a ?living structure? are examined. The relation between ?living structure? and ?expression of self? and the importance of ?belonging to own time and place? are put forward. Then, how different centers are united together by the help of these features is seen.This study helps to understand, how to create more sensitive environments to live by studying and understanding traditional housing concepts before losing them totally. Moreover, it emphasizes the values of traditional Kastamonu houses, which support the quality of life.