Effect of recycled cement concrete content on rutting behavior of asphalt concrete
Geri kazanılmış çimento beton içeriğinin asfalt betonun tekerlek izi davranışı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 176835
  2. Yazar: WAQAR AHMED GUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yıkıntı binalardan kalan atık malzemeler özellikle gelişmekte olan ülkeler için çevre problemi oluşturmaktadır. İçeriğinde kaliteli agrega bulunan geri kazanılmış çimento beton malzemesi atık malzemeler içerisinde en yaygın olanıdır. Ekonomik bir seçenek olarak geri kazanılmış çimento beton atıkların beton asfalt yapımında kullanımı, sadece atık malzemelerin değerlendirilmesinde değil aynı zamanda yol inşaatlarında gereken kaliteli agrega ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olmaktadır. Fakat, geri kazanılmış çimento betonun özelliklerinin değişkenlik göstermesi, bu malzemenin beton asfalt performansı üzerindeki etkilerinin detaylı araştırılmasını gerektirmektedir.Bu çalışmada, geri kazanılmış çimento betonun, beton asfaltın tekerlek izi davranışı üzerindeki etkisi laboratuvar numunleri kullanılarak araştırılmaktadır. Numunelerin tekerlek izine karşı duyarlığı, tek yönlü basınç modunda yapılan tekrarlı sünme deneyleri kullanılarak belirlenmiştir. Tekrarlı sünme deneyinde gereken en-boy oranı için kompaktör makinası ve Marshall karışım tasarım yöntemleri enerji prensibine göre değiştirilmiştir. Bu numuneler kullanılarak yapılan deneylerden tekerlek izi davranışını belirleyen birçok parametre elde edilmiştir. Deney bulguları, eğim sabiti ve akma sayısının tekerlek izi davranışıyla diğer parametrelere kıyasla daha güçlü bir bağlantısı olduğunu göstermiştir. Geri kazanılmış çimento beton miktarındaki artışın kaba gradasyonlu numunelerin tekerlek izi performansını artırmasına karşın, ince gradasyonlu numunlerin performanslarını önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Disposed waste materials remained from demolished buildings have been an environmental problem especially for developing countries. Recycled Cement Concrete (RCC) is one of the abundant components of waste materials that include quality aggregates. Use of RCC in asphalt concrete pavements is economically a feasible option as it not only helps in recycling waste materials but also preserves natural resources by fulfilling the demand for quality aggregate in pavement constructions. However, due to variability in RCC characteristics, a detailed evaluation of its effect on asphalt concrete performance is required.In this study, effect of RCC content on rutting potential of asphalt concrete is investigated using laboratory prepared specimens. Rutting susceptibility of the specimens is determined using repeated creep tests performed in the uniaxial stress mode. Because of the aspect ratio requirements for the repeated creep test, the standard Marshall mix design procedures were modified based on the energy concept by changing the compactor device and the applied design number of blows. The modified specimens were tested to determine a number of parameters that can describe the rutting behavior of the tested mixes. The findings indicate that slope constant and flow number give relatively stronger relationships with rutting behavior as compared to the other rutting parameters. While increasing the RCC content yields improved rutting performance for coarse graded specimens, it dramatically reduces the performance for fine graded specimens.