A risk and vulnerability ontology for construction projects
İnşaat projeleri için bir risk ve risk kırılganlığı ontolojisi
  1. Tez No: 176836
  2. Yazar: GÜLŞAH FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Risk, olustugu taktirde önceden belirlenmis hedeflerde sapmaya neden olan belirsiz bir olaydır. Risk yönetimi, proje basarısını gerçeklestirebilmek için riskleri saptamayı, etkilerini ölçmeyi ve onları hafifletici stratejiler gelistirmeyi amaçlar. Risk yönetimi çalısmaları kapsamında, çesitli senaryolar altında proje performansını belirlemek için genellikle risk modelleri tasarlanır. Risk modellemesinde, risk olayları ve onların sonuçları arasındaki istatistiksel baglantı incelenir. Ancak, risk kaynakları ve sonuçları arasındaki iliski modellenirken?sistem?in etkisi ihmal edilmesinden dolayı bu yaklasımın bir kısıtlaması vardır. ?Risk kırılganlıgı? terimi, bu iliskiyi etkileyen sistemin iç özelliklerini tanımlamak için kullanılır. Risk yönetiminin basarısı için riske ek olarak risk kırılganlıklarının da yönetilmesi zorunludur. Ancak, insaat projeleri için risk kırılganlık faktörlerinin tanımı ve etkileri üzerine henüz bir fikir birligine varılamamıstır.Bu çalısmanın amaçlarından bir tanesi, insaat projeleri için risk kırılganlıgı etkenlerini belirlemek ve risk ve risk kırılganlıgı arasındaki iliskiyi gösteren bir taslak önermektedir. Bu amaçla, risk kırılganlık seviyesini etkileyen etmenleri tanımlayabilmek için detaylı bir literatür taraması yapılmıstır. Ek olarak, Türk müteahhitlerle, risk olayları, risk kırılganlıgı ve proje performansı arasındaki baglantıları arastırmak amacıyla örnek olay incelemeleri yürütülmüstür. Bu çalısmanın bir diger amacı ise gelistirilen taslak için açık bir sözlük ve bilgisayarca anlasılabilir ortak bir anlayıs olusmasını saglayan bir risk ve risk kırılganlıgı ontolojisi kurmaktır. Gelistirilen ontoloji ileride risk ve riskkırılganlıgı yönetimi için veritabanı olusturmak amacıyla kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Risk is an uncertain event which will cause deviation in pre-defined objectives, if it occurs. Risk management aims to identify risks, quantify their impacts and develop strategies to mitigate them to ensure project success. Within the context of risk management studies, risk models are usually designed to simulate the project performance under various scenarios. For risk modeling, the statistical link between the risk events and their consequences is scrutinized. However, this approach has a limitation as the influence of the ?system? is neglected during modeling the relation between risk sources and consequences. The term ?vulnerability? is used to describe internal characteristics of a system which influence this relationship. Management of vulnerabilities in addition to risks isessential for the success of risk management. However, there is no consensus on an appropriate definition of vulnerability parameters and their influence on construction projects.One of the aims of the study is to identify the vulnerability factors for construction projects and to propose a framework which portrays the relationship between risk and vulnerability. For this purpose, a detailed literature survey is performed to define the determinants influencing the level of vulnerability. In addition, case studies were conducted with Turkish contractors to explore the relationships between risk events, project vulnerabilities and project performance. Another objective of the study is to propose a risk and vulnerability ontology which provides a definite vocabulary and machinecomprehensible common understanding of the developed framework. Developed ontology will further be used to form a database for risk and vulnerability management.