Evaulation of spatial and spatio-temporal regularization approaches in inverse problem of electrocardiography
Geri elektrokardiografi probleminde uzamsal ve uzamsal-zamansal düzenlileştirme yaklaşımlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 176852
  2. Yazar: MURAT ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM SERİNAĞAOĞLU DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Conventional electrocardiography (ECG) is an essential tool for investigating cardiac disorders such as arrhythmias or myocardial infarction. It consists of interpretation of potentials recorded at the body surface that occur due to the electrical activity of the heart. However, electrical signals originated at the heart suffer from attenuation and smoothing within the thorax, therefore ECG signal measured on the body surface lacks some important details. The goal of forward and inverse ECG problems is to recover these lost details by estimating the heart's electrical activity non-invasively from body surface potential measurements. In the forward problem, one calculates the body surface potential distribution (i.e. torso potentials) using an appropriate source model for the equivalent cardiac sources. In the inverse problem of ECG, one estimates cardiac electrical activity based on measured torso potentials and a geometric model of the torso. Due to attenuation and spatial smoothing that occur within the thorax, inverse ECG problem is ill-posed and the forward model matrix is badly conditioned. Thus, small disturbances in the measurements lead to amplified errors in inverse solutions. It is difficult to solve this problem for effective cardiac imaging due to the ill-posed nature and high dimensionality of the problem. Tikhonov regularization, Truncated Singular Value Decomposition (TSVD) and Bayesian MAP estimation are some of the methods proposed in literature to cope with the ill-posedness of the problem. The most common approach in these methods is to ignore temporal relations of epicardial potentials and to solve the inverse problem at every time instant independently (column sequential approach). This is the fastest and the easiest approach; however, it does not include temporal correlations. The goal of this thesis is to include temporal constraints as well as spatial constraints in solving the inverse ECG problem. For this purpose, two methods are used. In the first method, we solved the augmented problem directly. Alternatively, we solve the problem with column sequential approach after applying temporal whitening. The performance of each method is evaluated.
Özet (Çeviri)
Geleneksel elektrokardiografi, miyokart enfarktüsü veya aritmi gibi kalp hastalıklarını teşhis etmeye yarayan bir araçtır. EKG, kalpteki elektriksel aktiveden kaynaklanan sinyallerin vücut yüzeyinden ölçülüp değerlendirilmesidir. Ancak, kalbin ürettiği sinyaller vücut içersinde genliklerini kaybedip yumuşamaya maruz kaldıkları için önemli detaylar kaybolur. EKG geri ve ileri probleminde amaç bu kaybolan detayların girişimsiz olarak vucüt yüzeyi potansiyeellerinden kestirilmesidir. İleri EKG probleminde vücut yüzeyi potansiyelleri uygun bir denk kaynak modeli kullanılarak hesaplanır. Geri elektrokardiyografi probleminde amaç, kalbin elektriksel aktivitesini vücut yüzeyinden ölçülen potansiyel değerleri ve gövdenin geometrik modelini temel alarak bulabilmektir. Elektrik sinyallerinin göğüs boşluğunda yumuşama ve zayıflamaya uğramaları nedeniyle geri elektrokardiyografi problemi kötü konumlanmış bir problemdir. Bu nedenle ölçümlerde oluşabilecek küçük değişiklikler çok büyük kestirim hatalarına sebebiyet verir. Kötü konumlanmış olması ve boyutlarının büyük olmasından dolayı problemin çözülerek etkili kalp görüntüsü elde edilmesi güçtür. Bu sorunları gidermek için çeşitli yöntemler kullanılır. Tikhonov düzenlileştirmesi, TSVD ve Bayes en büyük sonsal (MAP) kestirimi bu metotlara örnektir. En çok kullanılan yaklaşım ise zamansal ilintilerin olmadığı varsayılarak problemin her zaman anında birbirinden bağımsız olarak çözülmesidir (ardaşık sütun yaklaşımı). Bu en hızlı ve en basit yaklaşımdır ancak bu yaklaşım zamansal ilintileri içermez. Bu tezde temel amaç zamansal kısıtların uzamsal kısıtlar gibi EKG geri problem çözüme katılabilmesidir. Bu amaçla, zamansal ilintilerin katıldığı veya katılmadığı farklı düzenlileştirme metotları kullanılmış ve her yöntemin performansları değerlendirilmiştir.