Subcarrier allocation in OFDMA systems with time varying channel and packet arrivals
OFDMA sistemlerde zamanla değişen kanal ve gelen paket miktarına uyumlu alt-taşıyıcıların paylaştırılması
- Tez No: 176853
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez c¸alıs¸masında, Dikgen Sıklık B¨ol¨uml¨u C¸ oklu Eris¸im (OFDMA) sistemlerindeki alttas¸ıyıcıların paylas¸tırılması y¨ontemlerinin ortalama sistem paket c¸ıktı ve gecikme performansları¨uzerine c¸alıs¸ılmıs¸tır. Sistemdeki kullanıcı sayısının, alt-tas¸ıyıcı sayısının ve sistemegelen paket miktarlarının istatistiksel karakteristi?ginin de?gis¸imi sonucunda alt-tas¸ıyıcıpaylas¸tırma y¨ontemlerinin paket c¸ıktı miktarı ve gecikme performanslarındaki de?gis¸imlerincelenmis¸tir. Ayrıca, performansı, incelenen hemen hemen her durumda c¸ok iyi c¸ıkan vehesap karmas¸ıklı?gı d¨us¸ ¨uk olan yeni bir alt-tas¸ıyıcı y¨ontemi ¨onerilmis¸tir. Yapılan benzes¸imlerıs¸ı?gında, sistemin kanala kars¸ı kuyruk bilgisi de?gerinin sisteme gelen paket miktarlarının istatistikselkarakteristi?gine g¨ore de?gis¸imi incelenmis¸ ve kanal kestirim ve geribesleme sistemleriic¸in de?gerli olabilecek bazı sonuc¸lar elde edilmis¸tir. Son olarak, OFDMA sistemlerde?kararlılık? konusu ¨uzerinde c¸alıs¸ılmıs¸ ve alt-tas¸ıyıcıların paylas¸tırılması y¨ontemlerinin herbirinin kararlılık b¨olgesini bulmaya yarayan, benzes¸im tabanlı, sezgisel bir y¨ontem ¨onerilmis¸tir.
Özet (Çeviri)
This study considers the average system throughput and the average delay performances ofsubcarrier allocation algorithms in OFDMA systems. The effects of varying the number ofusers, the number of subcarriers, and the statistical characteristics of incoming packets areinvestigated on the throughput and delay performances of the algorithms. Moreover, a newsubcarrier allocation algorithm with low-order computational complexity, which performsvery well almost all cases, is proposed. With the aid of the simulations, the significance ofchannel v.s. queue state information varying with the statistical characteristic of incomingpackets is examined and reached some results which can be very valuable for channel estimationand feedback systems. Finally, the stability issue is considered in OFDMA systemsand a new heuristic simulation-based method for obtaining the stability region of an OFDMAsubcarrier allocation algorithm is proposed.