A study of precoding schemes for OFDM systems
OFDM sistemleri için ön kodlama yöntemleri ile ilgili bir çalişma
- Tez No: 176861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Önkodlamanın OFDM sistemler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yıldızkümesi dönüşümü olaral da bilinen önkodlama işlemi sönümlü kanallar üzerinde bir çeşitleme kazancına yol açmaktadır. Bu tezde, ML, MMSE ve ZF alıcıları gibi farklı alıcılar için önkodlamanın etkisini araştırdık. Önkodlamadan kaynaklanan çeşitleme kazancı herhangi bir güç kaybı ve band genişliği arttırımı olmadan gelmektedir. Bu nedenle ilginç ve pratik bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak, önkodlama kazancı hızın azalmasının tolere edilebileceği durumlar için incelenmiştir. Hızı düşürülmüş önkodlamalı sistem performansı önkodlamasız sistem performansı ve sıfır-bir karar dekodlamalı BCH kod sitem performansı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
We examine the effect of precoding on OFDM systems. The precoding operation, which is also known as constellation rotation, leads to a gain in diversity order for fading channels.In this thesis, we examine the effect of precoding for different receivers such as Maximum Likelihood (ML), Minimum Mean Squared Error (MMSE), and Zero Forcing (ZF) receivers. The diversity gain due to precoding comes at no cost of bandwidth expansion or power increase. Therefore it is an attractive and practical alternative. We also examine the precoding gain, when some reduction of rate is tolerable and compare the performance of rate reduced system with the uncoded system with the system which is coded by rateless unitary precoders, and with the hard-decision decoded BCH coded coded system.