Multiuser receivers for CDMA downlink
CDMA uydu-yer bağı için çok kullanıcılı almaçlar
  1. Tez No: 176862
  2. Yazar: ÖMER AGAH DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, kod bölmeli çoklu erişim (CDMA) uydu-yer bağı yönünde çok kullanıcılı almaçlar frekansa bağımlı sönümlemeli kanal durumları altında incelenmiştir. Bu tezde incelenen almaçlar istenen sembolü chip-düzeyi örneklenmiş alınan sinyal dizisinin doğrusal bir birleşimi olarak kestirmeye çalışmaktadır. Bu tezde incelenen almaçların çözümlemesinin yapılması için Paulraj tarafından verilen modele benzer ortak bir matris-vektör gösterimi oluşturulmuştur.Literatürde iyi bilinen iki almaç tanıtılmış ve ortak sinyal modeli kullanılarak elde edilmiştir. Almaçlardan biri alışılagelmiş uyumlu süzgeç diğeri ise sembol-düzeyi doğrusal en küçük karesel ortalama hata (MMSE) kestirimi kullanmaktadır. Alışılagelmiş uyumlu süzgeç kullanan almaç, başka bir deyişle geleneksel RAKE almaç, çok yollu gelen işaretlerin enerjilerini birleştirerek zaman çeşitlemesinden yararlanmaktadır. Çoklu erişim girişimi (MAI) olmadığı durumda, RAKE almaç en iyidir. Doğrusal MMSE kullanan almaçların MAI`yı bastırabildiği ve gürültü değerinin yükseltilmesine karşı daha dayanıklı olduğu bilinmektedir. En iyi sembol-düzeyi doğrusal MMSE kullanan almaçta, boyutu etkin kullanıcı sayısı veya yayılım etkeni ile belirlenen daha büyük matrislerin tersinin alınması gerekmektedir. Bu iki parametre, birçok uygulanabilir sistemde oldukça büyük değerlere sahip olabilir ve bu durum daha fazla işlem karmaşıklığı gerektirmektedir.Bu tez çalışmasında; Krauss tarafından önerilen chip-düzeyi doğrusal MMSE denkleştirici ve Paulraj tarafından önerilen girişim-bastırıcı RAKE almaç gibi iki alternatif az karmaşık almaç, tam-kerteli MMSE kullanan almaç ve geleneksel RAKE almaç ile bit hata oranı başarımı açısından karşılaştırılmıştır. Almaçların başarımını değerlendirmek için çeşitli simülasyonlar yapılmış ve almaç başarımı üzerinde etkisi olan parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, multiuser receivers for code division multiple-access (CDMA) downlink are studied under frequency selective fading channel conditions. The receivers investigated in this thesis attempt to estimate desired symbol as a linear combination of chip-rate sampled received signal sequence. A common matrix-vector representation of signals, which is similar to the model given by Paulraj et. al. is constructed in order to analyze the receivers studied in this thesis.Two receivers already well known in the literature are introduced and derived by using the common signal model. One of the receivers uses traditional matched filter and the other uses symbol-level linear minimum mean square error (MMSE) estimation. The receiver that uses traditional matched filter, also known as the conventional RAKE receiver, benefits from time diversity by combining the signal energy from multiple paths. The conventional RAKE receiver is optimal when multiple-access interference (MAI) is absent. Linear MMSE based receivers are known to suppress MAI and to be more robust to noise enhancement. The optimal symbol-level linear MMSE based receiver requires inversion of large matrices whose size is determined by either number of active users or spreading factor. These two parameters can be quite large in many practical systems and hence the computational load of this receiver can be a problem.In this thesis, two alternative low-complexity receivers, which are chip-level linear MMSE equalizer proposed by Krauss et. al. and interference-suppressing RAKE receiver proposed by Paulraj et. al., are compared with the linear full-rank MMSE based receiver and with the conventional RAKE receiver in terms of bit-error-rate performance. Various simulations are performed to evaluate the performance of the receivers and the parameters affecting the receiver performance are investigated