Evaluation of disturbed function performance for maximum achievable rate of 5G in wireless communication
Kablosuz iletişimde ulaşılabilir maksimum 5G oranı için bozuk işlev performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 799288
  2. Yazar: ARSHAD ASAAD HAMEED ALFAKHERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çeşitli nedenlerle sürekli olarak bu sistemi kullanan mobil kullanıcı sayısı son yıllarda önemli ölçüde artmaktadır. Bu nedenle, giderek daha fazla insan daha hızlı bir internete ve daha iyi mobil hizmetlere erişmek istiyor. Bu nedenle internet destekli hizmetlere olan talep, çeşitli multimedya uygulamaları, çok sayıda akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar, yüksek veri hızına sahip güvenilir hizmetlere ihtiyaç duymaktadır. Gerekli veri hızına ve yüksek hıza ulaşmak için mobil teknolojide yeni bir devrim gereklidir. Beşinci Nesil (5G), çok yüksek bant genişliği ve büyük bir veri hızı gerçekleştirebilir, ayrıca onu birkaç yıl sonra elde edilecek en güçlü ağ sistemi yapan her türlü gelişmiş özelliği içerecektir. 5G için Massive-MIMO, en yeni sistemler ve bileşen tasarım teknolojisi açısından önemli bir gelişme olabilir, ayrıca Massive-MIMO, baz istasyonunda ve kullanıcı ekipmanında birden fazla anten uygulayan 5G talebini uygun bir kodlama sistemi ile gerçekleştirebilir. hatalar, sinyal kalitesini iyileştirmek ve veri hızını aktarmak. MIMO çoğullama ve çeşitlilik, yüksek toplam veri hızı sağlamak ve elde etmek için odaklanılması ve tartışılması gereken temel faktördür. Bu çalışma, 5G teknolojisinin kısa bir incelemesini temsil eder ve bir Massive MIMO sistemine odaklanır ve ayrıca ZF, MMSE ve SIC ön kodlayıcı gibi çeşitli ön kodlama şemaları tartışılır. Sistem, dört tip ön kodlama şeması ZF, MF, MMSE ve farklı sayıda çoklu anten için SIC ön kodlaması için tahmin edilmiştir; simülasyon sonuçları, SIC doğrusal ön kodlama yapıldığında veri hızının çok iyileştiğini göstermiştir. uygulamalı. Sistemin olasılığı, farklı anten yapılandırma türleri için elde edilebilecek maksimum hızın kümülatif dağılım fonksiyonlarının simüle edilmiş sonuçlarını gösteren simülasyon yoluyla analiz edilir. Ayrıca, Rayleigh sönümleme kanalı için MIMO anten sisteminin kanalların kapasitesi üzerindeki etkisi simüle edilmiştir. Ayrıca, Matlab kullanılarak kanal kesintisi ve kesinti olasılığı simüle edilmiş ve simülasyon sonuçları, kesinti kapasitesinin kabul edilebilir oranlara kadar iyileştirildiğini ve özellikle alıcı üzerindeki anten sayısını artırarak sistemin kazancını da artırdığını göstermiştir. yan. Sonuçlar elde edilmiş ve Matlab simülasyonu kullanılarak çalıştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of mobile users who use this system continuously for various reasons has been dramatically increasing in recent years. Thus, more and more people want to access a faster internet and better mobile services. Therefore, the demand for the internet supported services, various multimedia applications, huge number of smartphones, and laptops need reliable services with a high data rate. To achieve the required data rate and high speed, a new revolution in mobile technology is necessary. Fifth Generation (5G) can perform very high bandwidth and a huge data rate, also it will involve all types of advanced characteristics, which make it as the most powerful net system that will be achieved in few years later. Massive-MIMO for 5G could be a significant advancement in terms of the most recent systems and component design technology, also massive-MIMO can perform the 5G demand that implement multiple antennae in the base station and user equipment with a suitable coding system to decrease the errors, improve the signal quality, and transferring the data rate. The MIMO multiplexing and diversity is the key factor to focus and discuss to deliver and achieve a high sum data rate. This study represents a brief survey of 5G technology and focuses on a Massive MIMO system as well the various of precoding schemes such as ZF, MMSE, and SIC precoder are discussed. The system has been estimated for four types of precoding scheme ZF, MF, MMSE, and, SIC pre-coding for different number of multiple antennae, which the simulation results displayed the data rate has been much improved when the SIC linear pre- coding was applied. The system's probability is analyzed through simulation which showed the simulated results of cumulative distribution functions of the maximal achievable rate for different types of antenna configuration. And also, the effect of the MIMO antenna system on the capacity of the channels for i.e. Rayleigh fading channel was simulated. Furthermore, the outage of the channel and outage probability were simulated by using Matlab, and the simulation results showed the outage capacity were more improved to acceptable rate, and the gain of system was also increased by increasing the number of antennas, especially on the receiver side. The results have been achieved and running was performed by using Matlab simulation.