Cluster based user scheduling schemes to exploit multiuser diversity in wireless broadcast channels
Kablosuz yayın kanalları için çoklu kullanıcı çeşitliliği kullanan kümeleme tabanlı zamanda paylaşım teknikleri
  1. Tez No: 176868
  2. Yazar: YUSUF SOYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çeşitleme yöntemleri, alıcı ile verici arasındaki haberleşmenin iyileştirilmesi içinkullanılmaktadır. Bu yöntemler haberleşme hattında oluşan hataların azaltılması içinartıklık içermektedir. Geleneksel çeşitleme yöntemlerinden farklı olarak çoklukullanıcı çeşitliliği, sistemin toplam kapasite değerini enbüyütme amacıyla kullanılır.Çoklu kullanıcı çeşitliliğinin avantajından yararlanmak için kazançsal çizelgelemeyöntemi, kanal kalitesi en iyi olan kullanıcıya kanal erişimini verir. Bu sayede, tümkullanıcılara gönderilen kümülatif bilgi olan toplam kapasite değeri uzun dönemdeenbüyütülmüş olur.Kazançsal çizelgeleme toplam kapasiteyi enbüyütürken, artan kullanıcı sayısı iledoğru orantılı olarak artan geri besleme yükü ve kanal kalitesi daha düşük olankullanıcıların kanal erişiminde elde ettikleri kapasite değerinin diğerkullanıcılarınkine göre daha az olması (adaletsizlik) gibi bazı dezavantajlarıbarındırmaktadır. Bu tezde, bahsi geçen iki durum yayın kanalları için araştırılmıştır.Geribesleme yükünü toplam kapasite değerinde çok az bir düşüş ile azaltmak içinkullanılan ve kanal bilgisini kısmi olarak içeren geribesleme nicemlemesi üzerineçalışılmıştır. Kanal erişiminde elde edilen kapasite değerinde adaletin sağlanması vegeribesleme yükünün azaltılmasında kullanılmak üzere sonlu geribeslemenicemlemesi için eşik değerleri belirlenmiştir. Adaletin sağlanmasında kullanıcılarınkümelere gruplanması ve eşik değerlerinin her küme için eniyilenmesi gerekmektedir.Bu doğrultuda, Floren vd. tarafından önerilen yöntem genişletilerek bahsi geçenproblemlere çözüm olarak yeni bir yöntem önerilmiş olup bu yöntem literatürdekidiğer yöntemlerle de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diversity methods are used to improve the reliability of the communication betweentransmitter and receiver. These methods use redundancy to reduce the errors in thecommunication link. Apart from the conventional diversity methods, multiuserdiversity has an aim of maximizing the sum capacity of a multi-user system. Tobenefit from multiuser diversity, the opportunistic scheduling method grants thechannel access to the user which has the best channel quality among all users.Therefore, the cumulative sum of the information sent to all users, which is the sumcapacity, is maximized in the long term.Although the opportunistic scheduling maximizes the sum capacity, it has somedrawbacks such as the feedback load growing with the number of users and theproblem of fairness for the users which may have lower channel quality than someother users. In this thesis, these two issues are investigated for the broadcast channels.Feedback quantization, which gives partial information on the channel state, isstudied to mitigate the feedback load with a goal of little loss in the sum capacity.The thresholds for the finite feedback quantization are determined to provide fairnessand to reduce the feedback load at the same time. To provide fairness, users aregrouped into clusters and thresholds are optimized for each cluster. A method isproposed by extending the one given by Floren et. al. to solve the mentionedproblems and the proposed method is compared with some other scheduling methodsin the literature.