Intra- and inter-cluster link scheduling in ad hoc networks
Tasarsız ağlarda öbek içi ve öbekler arası bağlantı çizelgeleme
- Tez No: 654139
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Öbekleme, merkezi ve düz hiyerarşilere kıyasla, tasarsız ağlarda haberleşme performansını ölçeklenebilirlik açısından geliştirirken bağlantı çizelgeleme konusunda bazı kısıtlamalar getirmektedir. Bu tezde, çok kanallı tasarsız ağlarda öbek içi ve öbekler arası bağlantı çizelgelemeye değinmektedir. Öbekli ağ modeli ve Kontrol ve Kullanıcı Katmanı Ayrımı yapısı üzerinden özgün bir öbekler arası bağlantı çizelgeleme mekanizması orataya konmuştur. Etkin ve verimli bir çözüm sağlayan bir kaynak dağıtım algoritması da sunulmaktadır. Anlık iletişim istekleri ve uygun kaynaklara cevap verebilen bir bağlantı çizelgeleme yöntemi doğrusal olmayan ve sonradan doğrusal forma indirgenen bir eniyileme problemi olarak formüle edilmiştir. Bağlantı çizelgeleme eniyilemesi doğrusal tamsayı programlama ile çözülmüş ve gerçekleştirme sonuçları tartışılmış ve çözümlenmiştir. Eniyilemenin gerçekleme sonuçları göstermiştir ki, eniyileme işlevinin çalışma zamanı parametre büyüklüğünün artışıyla birlikte şiddetli bir biçimde artmaktadır. Çalışma süresini düşürmek adına bir geçmiş tabanlı döngülü çözüm sunulmuştur. Geçmiş tabanlı döngülü yaklaşımın eniyileme sürecine uyarlanması çözümü olurlu hale getirmekte ve eniyiye yakın doyum ve verimi garantilemektedir.
Özet (Çeviri)
While clustering improves the scalability of ad hoc networks in comparison to flat topologies, it introduces additional challenges for resource scheduling when contention-free medium access is employed. This thesis addresses intra- and inter-cluster link scheduling problem in multi-channel ad hoc networks. A clustered network model as well as a novel inter-cluster link scheduling mechanism over Control and User Plane Separation structure is proposed. A resource distribution method that provides an effective and efficient solution is presented for preventing inter-cluster interference. A link scheduling strategy responsive to instant communication demands and available resources as a non-linear optimization problem, which is then reduced to linear form, is formulated. Link scheduling optimization is solved as integer linear programming and the implementation results are discussed and analyzed. The simulation results of the optimizer show that the run time cost of the optimization function drastically increases by the parameter size growth. An iterative hıstory-based solution to decrease the running time is proposed. The adaptation of the iterative history-based approach to the original optimization process makes the solution feasible and ensures near-optimal satisfaction and efficiency.