Controlling high quality manufacturing processes: A robustness study of the lower-sided TBE EWMA procedure
Yüksek kaliteli üretim süreçlerinin kontrolü: Alt-taraflı TBE EWMA prosedürünün kararlılık çalışması
  1. Tez No: 176869
  2. Yazar: CANAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CANER TESTİK, PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kalite kontrol uygulamalarında Olaylar-Arası-Zaman (TBE) tipindeki gözlemler Üstel Ağırlıklı Hareketli Ortalama (EWMA) kontrol şemaları kullanılarak izlenebilir. TBE süreçleri için genellikle üstel dağılım modeli benimsenir ve TBE EWMA kontrol şemaları bu varsayım altında tasarlanır. Ancak, pratikteki uygulamalar her zaman teoriye uymaz ve gözlemlerin üstel modele uymadığı durumlar çok yaygındır. Dolayısıyla, varsayılan dağılımdan sapmalara karşı kararlı kontrol şemaları uygulamada tercih edilir. Bu tezde, alt-taraflı TBE EWMA kontrol şemalarının üstel dağılım varsayımı altında kararlılığı incelenmiştir. Varsayılan üstel modelden sapmaları temsil etmesi için Weibull ve lognormal dağılımlar dikkate alınmış ve kontrol şemasının performansını değerlendirmek için Markov Zincirlerinden faydalanılmıştır. Performans sonuçları incelenerek kararlı olan alt-taraflı TBE EWMA kontrol şemalarının elde edilmesi için tasarım parametreleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In quality control applications, Time-Between-Events (TBE) type observations may be monitored by using Exponentially Weighted Moving Average (EWMA) control charts. A widely accepted model for the TBE processes is the exponential distribution, and hence TBE EWMA charts are designed under this assumption. Nevertheless, practical applications do not always conform to the theory and it is common that the observations do not fit the exponential model. Therefore, control charts that are robust to departures from the assumed distribution are desirable in practice. In this thesis, robustness of the lower-sided TBE EWMA charts to the assumption of exponentially distributed observations has been investigated. Weibull and lognormal distributions are considered in order to represent the departures from the assumed exponential model and Markov Chain approach is utilized for evaluating the performance of the chart. By analyzing the performance results, design settings are suggested in order to achieve robust lower-sided TBE EWMA charts.