Disaster response and relief facility location for İstanbul
İstanbul için afet müdahale ve yardım merkezi yer seçimi
- Tez No: 176874
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yakın bir gelecekte İstanbul'da yıkıcı bir deprem beklenmektedir. Bu depremin insanlar, altyapı ve ekonomi üzerindeki etkilerinin çok büyük olacağı öngörülmektedir. İstanbul Büyük?ehir Belediyesi afetin etkilerini hafifletmek için bir afet planı çalışması başlatmıştır. Bu planın bir parçası olarak da İstanbul'a afet müdahale ve yardım merkezleri yerleştirilecektir.Bu çalışmada, İstanbul için afet müdahale ve yardım merkezi yer seçimi problemini ele alıyoruz. Amacımız, durumu değerlendirerek açılacak merkezlerin sayıları ve yerlerinin etkilerini ortaya çıkarmaktır. Yeni açılacak merkezlerin yanısıra mevcut kamu binalarını da kullanan iki aşamalı bir dağıtım sistemi öngörüyoruz. Depremden etkilenen insanlara olan ulaşım mesafesini ve yeni açılan merkez sayısıını en aza indirmeyi amaçlayan bir matematiksel model geliştiriyoruz. Farklı durumlar için bu iki amaç arasındaki ilişkiyi ve sonuçları inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
A destructive earthquake is anticipated to occur in İstanbul in the near future. The effects of this earthquake on human, infrastructure and economy are anticipated to be enormous. The Metropolitan Municipality of İstanbul has initiated a disaster plan to mitigate the effects of the disaster. Locating disaster response facilities to execute post-disaster activities and relief operations is a part of this plan.In this study, we address the disaster response and relief facility location problem for ?stanbul. Our aim is to study the situation and provide insights on the effects of the number of facilities and their locations. We propose a two-stage distribution system that utilizes existing public facilities as well as the new facilities to be established. We develop a mathematical model that tries to minimize the average distance to the population who need relief services while opening a small number of facilities. We analyze the trade-offs between these two objectives under various circumstances and present the results.