Material and heat balance calculations of ETI-Bakır Plant by computer
ETİ-Bakır Tesisi?nin malzeme ve ısı dengelerinin bilgisayar ile hesaplanması
- Tez No: 176886
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GEVECİ, PROF. DR. YAVUZ A. TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Samsun'daki Eti-Bakır Tesisinin Outokumpu tip flaş izabesinden alınan data, Visual Basic bilgisayar programı uygulaması ile Excel baglantısı kullanıldı. Eti-Bakır tesisinde kullanılan flaş izabe, metalik sülfür konsantrelerin ergitilmesi için kullanılan pirometallurjik yöntemdir. Fabrikada, bakır flaş izabesi için hava ile üflenen ince ve kuru bakır sülfür konsantre karışımları, silika flaks ve linyit ana yakıt olan doğal gaz ile birlikte kullanılmaktadır. Fırının temel ürünü ergimiş mat ve 0.5-2% civarında bakır içeren curuftur. Bakırın geri kazanımı için curuf, flotasyon işlemine tabi tutulur. Flaş fırınından çıkan 8-12% hacmindeki SO2 gazı H2SO4'e dönüştürülür. Fabrikanın malzeme ve ısı dengesini kullanılarak yazılan program, flaş fırınındaki tüketilen oksijenle zenginleştirilmiş hava, yakıt ve linyitin optimizasyonu için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study the data taken from Outokumpu type Flash smelter of Eti-Bakır Plant (Samsun, Turkey) was used to write a computer program in Visual Basic with interface to Excel. Flash smelting is the pyrometallurgical process for smelting metal sulfide concentrates, used in Eti-Bakır plant. In this plant, copper flash smelting consists of blowing fine, dried copper sulfide concentrate mixtures, silica flux, lignite with air into the furnace and natural gas as main fuel. The molten matte is the principal product of the furnace and slag contains 0.5-2% Cu. It is sent to a slag treatment (flotation) process for Cu recovery. This flash furnace off-gas contains from 8-12 volume % SO2 which is fixed as H2SO4. Written program was used to optimize the consumption of oxygen enriched air, fuel and lignite in this Flash Smelter by making material and heat balance of the plant.