Improving the thermal conductivity of fiber-reinforced concrete panels for exterior facades with phase change materials
Diş cepheler için elyaf takviyeli beton panellerin ısı ı̇letkenliğinin faz değiştiren malzemelerle ı̇yileştirilmesi
- Tez No: 838085
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN KARAGÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Üretim endüstrisindeki ve bina inşaatındaki yeni teknolojiler ve modern gelişmeler, inşaat süresini ve maliyetini azaltmıştır. Ancak bu gelişmelerin çoğu hafif malzemelere ve düşük ısıl kütleye sahip yapılara neden olmuştur. Termal kütle eksikliği, dinamik termal stimülasyonla birleşerek dinamik termal yükü azaltmada başarısız olabilir ve termal iletkenlikte artışa, alan şartlandırması için enerji tüketimine ve gün boyunca büyük sıcaklık dalgalanmalarına neden olabilir. Uluslararası Enerji Ajansı, birincil enerji talebinin 2040 yılına kadar yılda ortalama %1,3 artacağını ve enerji hizmetlerine yönelik artan talebin, verimliliği artırmaya yönelik daha fazla çabayla dizginlenemeyeceğini söyledi. Analiz, dünyanın büyüyen şehirlerinin planlanması, tasarımı ve yönetiminin, inşaatlarında kullanılan endüstriyel malzemelerin ve sakinlerine sunulan ulaşım seçeneklerinin küresel görünüm için çok önemli olduğunu vurguluyor. (IEA, 2019) Çevre dostu ve verimli yapılar oluşturmak için, çevresel etkiyi en aza indirme isteği ile ısı depolaması elde etmek için kütle ekleme ihtiyacı arasında bir çelişki vardır. Bu endişeler aynı zamanda küresel iklim değişikliği ve artan enerji maliyetlerinden de kaynaklanmaktadır. Bina cephesi, bir binanın sıcaklık stabilitesi ve enerji tüketimi ile ilgili en önemli parçasıdır. Binayı bir zarf gibi kaplayan ve onu şiddetli iklim koşullarından koruyan. Farklı iklimlerde, konut sakinlerine konforlu termal koşullar sağlamak için cepheler benzersiz ve farklı özelliklerle tasarlanır. İç mekanın ısıl konforunu sağlamak için, çoğunlukla iç ve dış ortam arasındaki sıcaklık farkından kaynaklanan ısı kayıplarının en aza indirilmesi gerekir. Şu anda bahsedilen yönüne göre, fosil yakıt tüketimi ve antropomorfik çevresel etkiler artmakta ve enerji israfına ve karbondioksit üretimine neden olmaktadır. Bu durumda alternatif enerji kaynaklarının bulunması veya depolama yöntemlerinin geliştirilmesi önem kazanmaktadır. En fazla enerji kaybı cephelerde meydana geldiği için, mevcut proje geliştirme aşamasında, cephedeki dış panellere faz değiştiren malzemeler (PCM) eklenerek iç mekanlar için konforlu koşullar sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çalışma, mevcut veya yeni inşa edilen binalarda iç ve dış ortamlar arasındaki ısı geçişlerini azaltmak ve iç mekanın ısıl konforunu sağlayarak daha az enerji tüketmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle dış cephede uygulanacak malzeme veya sistemler araştırılarak, iç ve dış mekanlar arasındaki ısı transferinin azaltılması veya geciktirilmesi hedeflenmiştir. Isı iletkenliğini azaltmak için malzeme ve elemanların iç ve dış yüzeyleri arasındaki sıcaklık farkı azaltılmalı ve dengelenmelidir. PCM'ler, özel termal ve depolama özellikleri nedeniyle ısı transferini dengeleyebilir ve azaltabilir. Polipropilen-Fiber Takviyeli Beton (PPFRC) paneller olarak sıklıkla kullanılan prefabrike cephe panellerine bu malzemelerin eklenmesi, bina kabuğunun ısı dengeleyici görevi görmesine ve iç mekan ısı kayıplarının önlenmesine neden olur. Tüm termal, mekanik ve kimyasal tiplerde enerji depolamak için farklı yöntemler mevcuttur. Mevcut araştırmalarda güneş enerjisi ve termal depolama yöntemleri alternatif olarak değerlendirilmektedir. Çok umut verici görünüyor ve sadece yenilenebilir değil aynı zamanda çevreyi kirletmiyor. Bina enerji kaybına, bina kabuğu ve bu sorunu çözmek için ekipman dahil olmak üzere çeşitli faktörler neden olur ve enerji tüketimini azaltmak için termal enerji depolaması (TES) bir çözüm olabilir. (Pasupathy et al., 2008). Termal enerji depolamanın, fosil yakıt tüketimini azaltmak ve konforu artırmak için faydalı olduğu düşünülmektedir. Gizli ısı depolamanın farklı ürünlere dahil edilmesi, termal depolamanın enerji tasarrufundaki önemli rolünü büyük ölçüde destekledi. Pik güç operasyonları sırasında, ısıyı depolayan yapı elemanlarının, mahal koşullandırma enerji tüketimini de azaltabileceği izlendi. Malzemelerdeki iç enerji değişimleri, termal enerjinin duyulur, gizli, termokimyasal veya bunların bir kombinasyonu gibi farklı şekillerde depolanmasına neden olur (Sharma et al., 2009). Belirli bir uygulama için en uygun TES sistemi, depolama kapasitesi, depolama süresi, kullanım ve besleme sıcaklığı gereksinimleri, maliyet hususları, ısı kayıpları ve kullanılabilir alan gibi çeşitli kriterlere bağlıdır. Eksiksiz bir TES sistemine sahip olmak için en az üç adım gereklidir: bir şarj aşaması, bir depolama aşaması ve bir boşaltma aşaması. Ek olarak, bu aşamalardan bazıları aynı anda (örneğin, şarj etme ve depolama) veya depolama döngüsü başına gerçekleşebilir ve bazı adımlar birden fazla olabilir. (Dinçer ve Rosen, 2011). Yapı elemanlarının ısıl enerjiyi depolama yeteneği, güneş enerjisinin doğru kullanılmasında yeterli role sahiptir. Gizli ısıyı depolama yetenekleri nedeniyle, faz değiştiren malzemeler (PCM'ler), kısıtlı bir sıcaklık aralığında yüksek enerji depolama yoğunluklarına sahip bir fonksiyonel malzemeler grubudur. (Cabeza et al., 2011). Bina cephelerine eklenen PCM'ler, sistemin yüksek ısıl kapasiteye sahip olmasını sağlayarak, iç ortam sıcaklık dalgalanmalarının azaltılmasına, ısıtma ve soğutma yüklerinin azaltılmasına ve enerji tüketiminin düşürülmesine katkıda bulunur. PCM malzemelerinin eklenmesiyle ilgili literatür taraması bölümünde tartışılan birkaç proje, elemanların termal depolama kapasitesinde bir artışa neden olarak binanın genel enerji performansına katkıda bulunur. Termodinamik bir bakış açısından, bir faz değiştiren malzemenin (PCM) entropisindeki bir değişiklik, PCM'lerin birim kütlesine bağlı olan ve genellikle gizli ısı olarak adlandırılan termal enerjinin emilmesi veya salınmasıyla sonuçlanır. Termal enerji ekleyerek ve erime sürecini başlatarak moleküllerin kemikleri kırılır. Mevcut faz değiştiren malzemeler, sıvı ve katı moleküllerin karışımlarıdır. Erime fazı kinetik enerji kazanarak ve katı fazın parçacıklarını katı yapıda bir arada tutan kuvvetleri kırmak için ısıtarak başlar. Sonunda moleküller kendilerini yeniden düzenler ve bir entropi değişikliğine neden olur, bu faz endotermik bir süreçtir (Safaralipour and Karagüler, 2023). Endotermik işleme karşı, donma sırasında meydana gelen ekzotermik bir süreç vardır, sıcaklık düştüğünde sıvıdan katı faza geçiş olur, bu durumda parçacıklar kinetik enerjilerini kaybederek birbirlerine geri dönerler. Bu faz değiştirme işlemi sırasında (sıvıdan katıya), örneğin PCM'nin sıcaklığı hızla düşerse ve malzemenin donma noktasından daha hızlı soğursa, ardından aşırı soğuma meydana gelir. Malzeme kararsızlığı nedeniyle, sıvının sallanması veya titreşim gibi çok az rahatsızlık olduğunda, aşırı soğutulmuş PCM hızla kristalleşir. (Kosny, 2015). En tipik olarak, bina kabuğu uygulamalarında kullanılan PCM'lerin tamamen etkili olabilmesi için 24 saat içinde tam bir faz geçişinden geçmesi gerekir. Bu nedenle, PCM'nin kurulu olduğu sıcaklığın, PCM'nin işlevsel sıcaklık aralığı içinde dalgalanması (belki günlük) gerekir. İdeal olarak, tüm geçiş ısısı erime ve donma sıcaklık noktalarında mevcut olmalıdır. Ancak bu, parafin bazlı PCM'de olur. Bu nedenle, en iyi PCM sistemlerini tasarlamak için bu sıcaklık aralığı mümkün olduğunca az olmalıdır. Sıcaklık histerezisi gerçeği, PCM'nin erimesi ve katılaşması arasındaki zorluklardan biridir. Bu çalışmada, faz değiştiren malzemelerin PPFRC panellerin yalıtım özelliklerini iyileştirmek için cephe kaplamasında kullanılabilmesi araştırılmıştır. Faz değiştiren malzemenin gizli ısı depolama özelliği ve ısı transferinde yaratacağı gecikmeli hareket ile iç ve dış mekanlar arasındaki sıcaklık farkından dolayı oluşan ısı kayıplarının azaltılması beklenmektedir. Faz değiştiren malzemenin bu özelliğine göre, dış ortamın sıcaklığı cephede kullanılan faz değiştiren malzemenin erime noktasının üzerine çıkarsa faz değiştiren malzeme erimeye başlar ve gizli ısı depolama sistemi ile ısıyı depolamaya başlar. Bu ısıyı dış ortam sıcaklığı erime noktasının altına düşene kadar kendi içinde depolayarak iç ortama geçişini engeller veya geciktirir. Tersine, dış ortamın sıcaklığı faz değiştiren malzemenin erime noktasının altına düşerse, depolanan ısıyı serbest bırakarak iç ve dış sıcaklıklar arasındaki farkın azalmasına neden olur. Faz değiştiren malzemenin bu özelliğinden dolayı sistemde her zaman yalıtkan bir bariyer görevi görür. Üretilen kompozitin ısıl iletkenlik katsayılarını değerlendirmek için PCM içermeyen bir referans numune ve farklı PCM oranlarına sahip beş numune hazırlandı. Eklenen PCM'nin oranı toplam kütle hacminin %10'u, %20'si, %30'u, %40'ı ve %50'si olarak hazırlanır. Hazırlanan numunelerin kodlama sistemi için başlık olarak SV (Sample by Volume) kullanılmış ve numunedeki mevcut PCM oranı önünde bir sayı olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada, PPFRC beton harçlarına eklenen faz değiştiren malzemelerin gizli ısı depolama özellikleri araştırılmış ve istenen sıcaklıkta elde edilen kompozitlerin ısıl iletkenlik değerleri düşürülmüştür. Daha önce de belirtildiği gibi, deneysel kurulum nedeniyle hesaplama ve değerlendirme işlemleri karşılaştırmalı yöntemlerle yapılmıştır. Aşağıdaki hesaplama yöntemi ile hazırlanan numunenin termal iletkenliği belirlendi ve referans numune (PCM'siz numune) ile karşılaştırıldı. İklim açısından konu ele alınmak istense de ayların sıcak ve soğuk olduğu bölgelerde binaların dış kabuğunda kullanılan yapı malzemeleri geniş bir sıcaklık dalgalanmasına maruz kalmakta ve iç mekanda ısı kayıplarına neden olmaktadır. Aynı durum gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkından da kaynaklanabilir. Bu nedenle sert iklimlerde (kuru, sıcak, soğuk) kullanılan ısıtma ve soğutma enerjisini azaltmak ve ısı kaybını azaltmak için bina dış cephesinde bariyer oluşturulmalıdır. Bu bariyerin en temel özelliği yalıtkan veya ısı dengeleyici malzemelerden oluşmasıdır. Isı dengeleyici olarak kullanılabilen faz değiştiren malzemeler, farklı iklimlerin ihtiyaçlarına göre sıcaklık aralığına sahiptir ve ısı düzenleyici olarak kullanılabilir. İç ortam konfor sıcaklığına yakın erime noktalarına sahip faz değiştiren malzemelerin kullanılması, iç ortam sıcaklığını düzenlemenin yaygın bir yoludur. Bölgenin iklim ve yıllık ortalama sıcaklık kayıtlarına göre, faz değiştiren malzeme için en iyi erime noktası seçilebilir. Her bölge farklı bir iklime sahip olduğu için daha verimli bir sistem elde etmek için o bölgenin yıllık ortalama sıcaklığı dikkate alınmalıdır. Ayrıca faz değiştiren malzemenin çalışma ömrünü uzatmak ve sistemden en fazla verimi alabilmek için her gün en az bir faz değişimi meydana gelmeli ve bu nedenle faz değiştiren malzemenin erime sıcaklığı Bölgenin yıllık ortalama sıcaklığı. Dünyadaki mevcut iklim değişikliği ve enerji tüketim krizi, araştırmacıları yeni enerji kaynakları aramaya veya mevcut enerjiyi daha verimli kullanmaya yöneltmiştir. Sıcaklık değişiklikleri her malzemede bir faz geçişine neden olur, ancak enerji alışverişinin birkaç yolu vardır. Malzemelerdeki bu enerji alışverişi iki gruba ayrılır. Birincil grup, duyulur ısı depolama özelliği ile sıcaklıktaki artış veya azalmanın fiziksel olarak hissedilmesinde son bulur ve daha sonra ikinci grup, ısı enerjisi depolama özelliği ile sıcaklık arttığı için hissedilmeden iç sıcaklığı sabit tutar. sıcaklık farkları. İkinci grup malzemeler ise faz değiştiren malzeme grubundadır. Bu malzemeler gerekli sıcaklık noktasında regülatör görevi görerek erime noktası noktalarında sıcaklık artışı ile ısıyı depolar ve sıcaklık farkını da azaltırlar. Gizli füzyon ve katılaşma ısısı nedeniyle, faz değiştiren malzemeler büyük miktarlarda ısı depolayabilir veya salabilir, bu da en yüksek saat yükünü ve HVAC enerji tüketimini azaltır. Sonuç olarak, faz değiştiren malzemenin ısı depolama ve ısı transferini geciktirme eylemi, erime noktası noktasında başlar. Uygulanan test sisteminde iki farklı sıcaklık kontrol edildiğinden bir taraf iç, diğer taraf dış ortam olarak kabul edilmiştir. Bunun üzerine faz değiştiren malzeme hem ısı depolaması hem de ısı transferini geciktirdiği için iç ortamın dış ortamın sıcaklık dalgalanmalarından daha az etkilenmesine neden olur. Faz değiştiren malzemelerden verimli bir sistem elde etmek için doğru gruptan seçilmeleri ve doğru erime noktasına sahip olmaları gerekir. Ayrıca sistemin verimini uzun süre koruyabilmesi için faz değişiminin sürekli ve günde en az bir kez olması gerekir. Elde edilen verilere göre PCM, dış ortam sıcaklığını faz değiştiren malzemelerin erime noktasının üzerine çıkararak erimeye başlayarak fazla enerjiyi gizli ısı olarak depolamaya başlar ve malzemenin sıcaklık artışını engeller. Ayrıca sıcaklık arttıkça ısıl iletkenlik katsayısı daha fazla düşmüştür. Daha sonra dış ortam sıcaklığının düşmesi ile faz değiştiren malzeme katılaşarak depolanan ısı dış ortama salınarak iç ve dış ortam arasındaki sıcaklık farkının yeniden azalmasına neden olur. Deneylerden elde edilen bilgilere göre ısıl iletkenlik katsayısının düşürülmesinde beklenen verim PPFRC harcında faz değiştiren malzeme kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verimlilikteki artış, ana harçta daha yüksek oranda PCM kullanılmasıyla orantılıydı. Ancak kullanılan faz değiştiren malzeme miktarına gelince, PCM kullanımı arttıkça kompozit malzemenin yoğunluğu ve basınç dayanımı azalmaktadır. Bu nedenle kompozit malzemeden beklenen fiziksel özellikler ve ısıl iletkenlik değeri dikkate alınarak PCM oranı belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
New technologies and modern developments in the production industry, and building construction have reduced the time and cost of construction. However, most of these developments have caused lightweight materials and structures with low thermal mass. Thermal mass lack can fail to reduce the dynamic thermal load by combining with dynamic thermal stimulation and cause an increase in thermal conductivity, energy consumption for space conditioning, and large temperature fluctuations throughout the day. The building facade is the most important part of a building related to temperature stability and energy consumption. Which, like an envelope, covers the building and protects it from severe climatic conditions. In different climates, facades are designed with unique and different specifications, to provide comfortable thermal conditions for residents. To provide the thermal comfort of the interior, heat losses must be minimized which occurs mostly due to the temperature difference between indoors and outdoors. According to the currently mentioned aspect, fossil fuel consumption and anthropomorphic environmental effects rising and resulting in the wastage of energy and carbon dioxide production. In this case, finding alternative energy sources or developing storage methods becomes important. Since the most energy loss occurs from the facades, according to the aspects currently mentioned, the current project's development aims to provide comfortable conditions for the interior areas by adding phase change materials (PCM) to the exterior panels on the facade. This study aims to reduce the heat transitions between the indoor and outdoor environments in existing or newly constructed buildings and to provide the thermal comfort of the indoor space and consume less energy. For this reason, searching around the materials or systems to be applied on the exterior facade, was targeted to reducing or delaying the heat transfer between the interior and exterior areas. To reduce thermal conductivity, the temperature difference between the inner and outer surfaces of the materials and elements should be reduced and balanced. PCMs can stabilize and reduce heat transfer due to their special thermal and storage properties. Adding these materials to prefabricated facade panels which are frequently used as Polypropylene-Fiber Reinforced Concrete (PPFRC) panels, causes the building shell to act as a heat balancer and prevent indoor areas heat losses. The ability of building elements in storing thermal energy has a sufficient role in properly using solar energy. Due to their ability to store latent heat, phase change materials (PCMs) are a group of functional materials with high energy storage densities over a constrained temperature range. (Cabeza et al., 2011). PCMs added to building facades contribute to reducing indoor temperature fluctuations, reducing heating and cooling loads, and lowering energy consumption by making the system have high thermal capacity. Several projects discussed in the literature review section on adding PCM materials contribute to the overall energy performance of the building by causing an increase in the thermal storage capacity of the elements. From a thermodynamic point of view, a change in the entropy of a phase change material (PCM) results in the absorption or release of thermal energy, commonly referred to as latent heat, which depends on PCMs unit mass. By adding thermal energy and starting the melting process, molecules' bones are broken. Current phase change materials are mixtures of liquid and solid molecules. The melting phase begins by gaining kinetic energy and heating the particles of the solid phase to break the forces that keep them together in the solid structure. Eventually, the molecules rearrange themselves and cause an entropy change, this phase is an endothermic process (Safaralipour and Karagüler, 2023). Most typically, PCMs used in building envelope applications must undergo a complete phase transition within 24 hours to be fully effective. This is why the temperature at which the PCM is installed must fluctuate (perhaps daily) within the functional temperature range of the PCM. Ideally, all the heat of transition must be available at the melting and freezing temperature points. However, this happens with paraffin-based PCM. Therefore, this range of temperature should be as little as possible for designing the best PCM systems. The fact of temperature hysteresis is one of the difficulties between the melting and solidification of PCM. In this study, the ability to use phase change materials in facade cladding to improve the insulating properties of PPFRC panels was investigated. With the latent heat storage feature of the phase-change material and the delayed action it will create in heat transfer, it is expected to reduce the heat losses that occur due to the temperature difference between the indoor and outdoor areas. According to this characteristic of the phase change material, the phase change material begins to melt if the outside environment's temperature exceeds the melting temperature point of the phase change material used in the facade, and starts to store the heat with the latent heat storage system. It stores this heat in itself until the outdoor temperature drops below the melting point, preventing or delaying its transfer to the indoor space. Conversely, if the temperature of the external environment falls below the melting point of the phase-change material, then it releases the stored heat, causing the difference between the internal and external temperatures to decrease. Due to this feature of the phase change material, it always acts as an insulating barrier in the system. To assess the produced composite's thermal conductivity coefficients, one reference sample without PCM, and five samples with different PCM ratios were prepared. The proportion of PCM added is prepared as 10%, 20%, 30%, 40%, and 50% of the total mass volume. For the coding system of the prepared samples, SV (Sample by Volume) was