Down conversion and filtering of microwave signals in optical domain
Mikrodalga sinyallerin optik alanda alt çevrimlenmesi ve filtrelenmesi
  1. Tez No: 176895
  2. Yazar: GÖKHUN SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BEHZAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mikrodalga sinyallerin elektrik alanında işlenmesi, özellikle sinyalin frekansı birkaç GHz'in üzerine çıktığnda, birçok güçlüğü beraberinde getirir. Elektromanyetik enterferans (EME) ve frekansa bağlı kayıplar bu güçlüklerin nedenleri olarak örnek gösterilebilir. Mikrodalga sinyallerin fotonik alanda işlemlenmesi ise; fiber kablolar, laserler, optik modulatörler, ve fotodetektörler gibi optik elemanların hem elektromanyetik enterferansa karşı duyarlı olmaması hem de geniş bantlı malzemeler olmaları nedeniyle bu güçlüklere karşı bağışıktır. Bu tezde bir mikrodalga sinyalin Mach-Zender modulator kullanılarak alt çevrimlenmesi gerçekleştirilmiş ve istenmeyen harmonikler bir fotonik filtre tarafından filtrelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Processing of microwave signals in electrical domain introduces many difficulties especially when the frequency of the signal is increased beyond several GHz. Electromagnetic interference (EMI) and frequency depended losses can be given as examples to these difficulties. Photonic processing of microwave signals, however, is immune to these problems since optical components such as fiber cables, lasers, optical modulators and photodetectors are both immune to EMI and have wide bandwidths. This thesis deals with down conversion of a microwave signal using a Mach-Zender modulator and filtering unwanted harmonics using a photonic filter.