Application of SAR techniques in an ultrasound testbed
SAR tekniklerinin ultrasonik test ortamında uygulanması
  1. Tez No: 238603
  2. Yazar: GÜVEN SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, yapay açıklıklı radar (SAR) tekniklerinin sınanması için bir ultrasonik test ortamı tasarlanmıştır. Çalışma, SAR teorisinin temel ilkeleri üzerine kurulmuştur. Buna yönelik olarak dört farklı yeniden oluşturma algoritması kullanılmıştır. Test ortamı, ultrasonik verici ve alıcının yer aldığı hareketli bir araçtan oluşmaktadır. Ultrasonik verici ve alıcıyla bilgisayar arasındaki arayüzü sağlamak üzere bir analog devre tasarlanmıştır. İşaret işleme çalışmaları, MATLAB programı kullanılarak bir bilgisayar içerisinde gerçekleştirilmektedir. Kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla bir kullanıcı arayüzü yazılımı tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemle çeşitli deneyler yapılmıştır. SAR görüntü oluşturma konusunda, teorik ve pratik sonuçlar karşılaştırılmıştır. Tasarlanan sistemin teorik sonuçlara yakın performansla çalıştığı gösterilmiştir. Teoriden sapmalar, teorinin kendisinin idealize edilmiş olmasından ve tasarlanan sistemin bir takım hatalara neden olmasından kaynaklanmaktadır. Hataların bir kısmı kullanılan aracın hızındaki değişimlerden, kullanılan analog filtrelerin işaret fazlarında bozulmaya yol açmasından ve frekans düşürme işlemi sırasındaki filtrelemeden kaynaklanmaktadır. Bahsedilen hata kaynakları sistem performansını doğrudan etkilese de, tasarlanan sistem SAR sistem performans analizine yönelik uygulamalar için yararlıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an ultrasound testbed is designed in order to practice the Synthetic Aperture Radar (SAR) techniques. The thesis work is built on the fundamentals of SAR theory. In this respect, four different methods for the reconstruction of SAR image are considered. The ultrasonic testbed is composed of a mobile vehicle where the ultrasound transmitter and receiver are mounted. An analog circuit is designed in order to condition the transmitted and received signals. The receiving signal is processed in a personal computer using MATLAB routines. A GUI is designed for user friendly operation. Different experiments are done with the designed system. The theoretical and practical results for SAR imaging are compared. It is shown that the designed system functions properly with a good approximation to the theoretical results. The deviations from the theoretical results are caused by the idealistic assumptions as well as the distortions introduced by the practical system. More specifically, some of the distortions are generated by the nonuniform velocity of the moving platform, the phase distortion due to the analog filters and imperfect filtering during down-conversion. While the sources of distortions certainly affect the SAR system response, the implemented system is valuable for the practical analysis of SAR system performance.