Effects of specimen height and loading span on the fracture toughness of disc type rock specimens under three point bending
Üç noktadan eğilme disk tip örneklerde, örnek yüksekliğinin ve destek mesafesinin çatlak tokluğuna etkisi
  1. Tez No: 176912
  2. Yazar: YAŞAR BURKAY TEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yeni bir test yöntemi olan Düz Çentikli Disk Eğilmesi, Ankara Andezit karotlarının çatlak testleri için kullanılmıştır. Bu çalışmada bu yeni test yönteminin yeni kaya türlerinde, Afyon mermeri , kullanılmı ve uygun olup olmadığı araştırılmıştır. Tüm test numuneleri 75 mm çapında olup 10 mm'lik çentik açılarak hazırlanmıştır.Örnek yüksekliğinin gerilme şiddet faktörü ve çatlak tokluğu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Örnek yüksekliği (B) olarak 18 - 67 mm'ler arası kullanılmıştır. Destek aralığı örnek çapı ile orantılı olarak, destek aralığı/çap (S/R) andezit andezit örnekleri için 0.6 ? 0.9 arasında değiştirilmiştir.Gerilme şiddet faktörü değerleri üç boyutlu sayısal modelleme programı olan ABAQUS ile hesaplanmıştır. Gerilme şiddet faktörünün sabit destek aralığında (S/R) artan çap değeri ile arttığı bulunmuştur. Gerilme şiddet faktörünün numune yüksekliği arttıkça düştüğü saptanmıştır.Değişen destek aralığının andezitin çatlak tokluğu üzerinde önemli bir değişim oluşturmadığı görülmüştür. Düşük yükseklikteki numunelerin düşük çatlak tokluğu değerlerine sahip olduğu saptanmıştır. Bu tip örnekler için önerilen örnek yüksekliği yükseklik/çap oranı olarak 0.49 ? 0.64 aralığında olmasıdır. Bulunan değerler iyi bilinen yarım dairesel eğilme numuneleri tekniği kullanılarak yapılan deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yarım dairesel eğilme örnekleri tekniğinin her iki kaya türü için de Düz Çentikli Disk Eğilmesi'ne göre daha düşük değerler verdiği görülmüştür.Çatlak tokluğu değeri Ankara Andezit'i için 0.99 MPa?m , Afyon Mermer'i için 0.70 MPa?m bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Gerilme Şiddeti Faktörü, Çatlak Tokluğu, 3 Boyutlu Modelleme, Ankara Andezit, Afyon Mermer
Özet (Çeviri)
A relatively new fracture toughness testing method called Straight Notched Disc Bending (SNDB) was used before for fracture testing of Ankara Andesite and Afyon Marble cores. In this work to investigate the applicability of the new method to other rock types. With a preliminary notch of 10 mm, straight notched disc type specimens with a diameter of 75 mm were loaded by three-point bending loads.Investigation of effect of specimen height on the stress intensity factor and fracture toughness was carried out. Specimen heights (B) between 18 ? 67 mm were tried for andesite and marble cylindrical specimens. Loading span, that is span/radius (S/R) ratio was changed between 0.6 - 0.9 for andesite specimens.Stress intensity factor for specimens was computed with ABAQUS program. Stress intensity factor was found to increase with increasing specimen diameter for a fixed span/radius ratio. Stress intensity factor decreased with increasing specimen height.Changing span was found to have no significant effect on fracture toughness of andesite. Fracture toughness was significantly lower for specimens with smaller height. The suggested testing height interval for this type of specimens was between height/diameter ratios of 0.49 ? 0.64. Results were compared to the results obtained by a well-known specimen geometry named semi-circular bend specimens (SCB) under three-point bending. SCB tests produced lower values for fracture toughness for both rock types.Fracture toughness was 0.99 MPa?m for Ankara Andesite and 0.70 MPa?m for Afyon Marble.Keywords : Stress Intesity Factor, Fracture Toughness, 3D Modelling, Ankara Andesite, Afyon Marble