An investigation of the principles of laboratory-scale particle bed comminution
Laboratuvar ölçekli tane yataklarında kırılma ilkelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 176913
  2. Yazar: HANDE CİMİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN HOŞTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, laboratuvar ölçekli sıkıştırılmış yataklarda tane ufalanması ilkelerinin piston-kalıp basma düzeneğinde incelenmesi amaçlanmıştır. Deneylerde kullanılan kuvars ve kalsit numuneleri kırılıp elenerek 3,35 x 2,36; 2,36 x 1,7; 1,7 x 1,18; 1,18 x 0,85 ve 0,85mm'den ince tane boyutlarındaki numuneler elde edilmiştir. Öncelikli olarak bu tane boyutlarındaki numuneler (850 mikrondan ince malzeme hariç) farklı basınçlar altında kırılarak enerji kullanımı ile ilgili temel teşkil edecek veriler elde edilmiştir. Daha sonra bu tane boyutlarının ve 850 mikrondan ince malzemenin belirli miktarlarda karıştırıldığı üç farklı Gates-Gaudin-Schuhmann (GGS) tane boyut dağılım modülüne (m=0,5; 0,7; 0,9) sahip numuneler elde edilmiştir. Bu numuneler de, belirli özgül kırılma enerjileri sağlayacak farklı yatak basınçları altında kırılmışlardır .Bütün dar aralıklı tane boyutlarındaki ve farklı dağılım modüllerindeki numunelerle yapılan deneylerde kalsit numunelerinin kırılması sonucunda kuvarsa oranla daha çok ince tane elde edilmiştir. Ayrıca, deney sonuçlarına göre kırılma işlemine en çok direnç gösteren numuneler en geniş tane boyut dağılımına sahip olanlardır (m=0,5). Karışımın içerisinde bulunan ince tane miktarının diğer modüllere kıyasla çok daha fazla olması sebebi ile artan direnç, harcanan enerji miktarını da arttırmaktadır. Diğer modüllerde de (m=0,7 ve m=0,9) kırılmaya karşı oluşan direnç fazla olmasına karşın, dar aralıklı tane boyutlarında elde edilen kırılma oranından daha yüksek kırılmalar elde edilmiştir. Bunların yanı sıra, numunelerin kırılma miktarları t-eğrileri (t50 and t10) kullanılarak da karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, özellikle daha yumuşak olan kalsit minerali için m=0,9 modülü harcanılan enerji ve kırılma oranı açısından daha olumlu sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate the principles of laboratory-scale particle bed comminution in a piston-die-press. The feed materials used in this investigation are quartz and calcite which were stage-crushed and dry screened to produce 3.35 x 2.36, 2.36 x 1.7, 1.7 x 1.18, 1.18 x 0.85, and minus 0.85mm size fractions. First, these narrow size fractions (excluding minus 0.85mm fraction) were comminuted under different pressures to determine the baseline for energy utilization. Then, these size fractions and minus 0.85mm size fraction were proportionately mixed to produce feeds of three different size distributions having three different Gates-Gaudin-Schuhmann (GGS) size distribution moduli (m=0.5, 0.7, and 0.9), and comminuted under different bed pressures of appropriate magnitudes to generate a reasonable range of specific breakage energy inputs.As a result of the experiments carried out, it can be concluded that higher amounts of fines were obtained from calcite samples than quartz at all narrow-range size fractions and distribution moduli. Furthermore, experimental results showed that the feed material having the widest size distribution (m = 0.5) showed more resistance to size reduction when compared with narrow-size fractions, which led to increase in energy consumption due to the presence of higher amounts of fines. Tests samples with distribution moduli of 0.7 and 0.9 showed higher resistance to size reduction than narrow-size samples, but the reduction ratios achieved with the size distributed samples were higher than those achieved with the narrow-size samples. In addition, by using t-curves (t50 and t10) the amounts of breakage of different samples were compared. Consequently, the distribution modulus of 0.9 gave better breakage results in terms of expended energy and amount of breakage than all narrow-size fractions, especially for the relatively soft mineral calcite.