Structural design, analysis and composite manufacturing applications for a tactical unmanned air vehicle
Kompozit bir taktik insansız hava aracının yapısal tasarım, analiz ve kompozit üretim uygulamaları
  1. Tez No: 176919
  2. Yazar: SERCAN SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KAYRAN, PROF. DR. NAFİZ ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez kapsamında bir taktik insansız hava aracının yapısal tasarımı ve analizi yapılmıştır. İncelenen taktik insansız hava aracı (Taktik İHA) Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Havacılık ve Uzay Mühendisliği'nde tasarlanmış ve üretilmiştir. Hava aracının yapısal analizini doğru yapabilmek için malzeme ve yükleme doğru bir şekilde modellenmelidir. Kanat üstündeki yükler, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) yöntemiyle bulunmuş daha sonra HAD çözüm ağında bulunan yükler sonlu elemanlar analizi çözüm ağına ara değer bulma yöntemiyle aktarılmıştır. ODTÜ Taktik İHA'sında en çok kullanılan kompozit malzeme üretim sırasında epoksi reçine ile ıslatılan örgülü kumaş formundadır. Örgülü kumaş kompozit malzemelerin elastik sabitlerini bulmak için noktasal tabaka teorisi kullanarak hesaplama yapan bir FORTRAN kodu yazılmıştır. Yük dağılımının ve malzeme özelliklerinin bulunmasından sonra, kanadın statik ve dinamik yapısal analizleri gerçekleştirilmiş ve uçağın burulma ıraksama hızı yaklaşık olarak basit bir metot kullanılarak bulunmuştur. Bunlara ek olarak, bileşik kür olmuş çok hücreli kompozit bir kutu üretiminin detayları açıklanmış ve üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study structural design, analysis and composite manufacturing applications for a tactical UAV, which was designed and manufactured in Aerospace Engineering Department of Middle East Technical University (METU), is introduced. In order to make an accurate structural analysis, the material and loading is modeled properly. Computational fluid dynamics (CFD) was used to determine the 3D pressure distribution around the wing and then the nodal forces were exported into the finite element program by means of interpolation from CFD mesh to finite element mesh. Composite materials which are mainly used in METU TUAV are woven fabrics which are wetted with epoxy resin during manufacturing. In order to find the elastic constants of the woven fabric composites, a FORTRAN code is written which utilizes point-wise lamination theory. After the aerodynamic load calculation and material characterization steps, linear static and dynamic analysis of the METU TUAV?s wing is performed and approximate torsional divergence speed is calculated based on a simplified approach. Lastly, co-cured composite manufacturing of a multi-cell box structure is explained and a co-cured multi-cell box beam is manufactured.