Acoustic wave analysis using different wave propagation models
Akustik dalga denklemlerinin değişik yayılma metotları kullanılarak analizi
  1. Tez No: 176918
  2. Yazar: BARAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. CEVDET AKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalısmada akustik dalga modelleme yöntemlerinden ısın teoremi ve normal mod yöntemi kullanılmıstır. Bu metodlar MATLAB aracılığıyla çözülmüs farkları incelenmis ve dip profilleri belli olan bir bölgenin akustik incelemesi yapılmıstır. Isın teoremi, akustik uygulama alanlarından biri olan sonar sistemlerinde kullanılmıstır. Isın teoremi standart difransiyel denklem çözücüleri ile (Runga Kutta), Normal Mod sonlu elemanlar yöntemleri ile çözülmüstür. Daha önceden alınmıs dip profileri ve ses hız profılleri interpolasyon yöntemi ile sekillendirilip değisik analiz ortamları olusturulmus ve durum çalısmasında incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study in order to simulate the acoustic waves, Ray Theory and Normal Mode models are used. These methods are analyzed using MATLAB simulation tool; differences between two models are examined and a region with a known bottom profile and sound velocity profiles is investigated. The Ray Theory is used in acoustic systems which is the one of the applications of wave modeling. Ray theory is solved with standard Ordinary Differential Equation solvers and normal mode with finite element method. Different bottom profiles and sound velocity profiles previously taken are interpolated to form an environment and examined in the case study.