Modeling the effects of variable coal properties on methane production during enhanced coalbed methane recovery
Geliştirilmiş kömür yatağı metan gazı kurtarımında değişken kömür özelliklerinin metan üretimine olan etkisinin modellenmesi
  1. Tez No: 176929
  2. Yazar: HÜSEYİN ONUR BALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ GÜMRAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kömüre ait birçok fiziksel özellik kömürleşme (rank) derecesine bağlı olarak karbon içeriği ve vitrinit yansımasına göre değişmektedir. Bu çalışmada kömürün rank derecesi ve fiziksel özellikleri arasında literatür de var olan ilişkiler kullanılarak bir veri bankası oluşturulmuş ve bu bilgiler simülasyon çalışmasına girdi olarak kullanılmıştır. Bu parametreler arasında çatlak aralığı, kömür gözenekliliği, kömürün yoğunluğu, mukavemeti, büzülme, şişme ve soğurma parametreleri yer almaktadır.Kömür yüzeyine tutunan metanın, CO2 ya da CO2/N2 gaz karışımı enjeksiyonu ile ötelenmesi olarak tanımlanan ?geliştirilmiş kömür yatağı metan gazı kurtarımı? (ECBM) tekniği çeşitli kömür özellikleri, farklı üretim teknikleri, büzülme ve şişme etkileri çerçevesinde CMG (Computer Modeling Group) firmasının GEM kompozisyonal rezervuar simülatörü kullanılarak incelenmiştir. Metanın üretilmesi ve gaz karışımlarının enjeksiyonu kömürün büzülüp ve şişmesine neden olmakta ve gaz akışını etkileyen kömür özelliklerini zamana bağlı değiştirmektedir. Birden çok gaz bileşeni içeren sistemlerde şişme ve büzülme etkisinin modellenmesi için genişletilmiş Palmer ve Mansoori geçirgenlik denklemi kullanılmıştır.Sonuç olarak, orta derecede uçucu madde içeren bitümlü kuru kömürlerin, 5 noktalı kuyu şablonunun, 100 acre drenaj alanın, 10 ? 25 md çatlak geçirgenliği aralığının ve % (50/50) - % (75/25) arasındaki CO2/N2 molar kompozisyonun ECBM için daha uygun olduğu anlaşılmıştır. Kuyu çeşitleri ile yapılan simülasyon çalışmasında ise yatay kuyuların dikey kuyulara göre ECBM için daha iyi performans sağladığı anlaşılmıştır. Ayrıca düşük rank derecesine sahip kuru kömürlerin büzülme ve şişme olayından daha olumsuz etkilendiği görülmüştür. N2'nin enjekte edilen CO2 ile karıştırılması şişme etkisini azalttığı ortaya çıkmıştır. Son olarak yapılan hassasiyet analizine göre elastik sabitin büzülme ve şişmeyi kontrol eden en önemli parametre olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the coal properties depend on carbon content and vitrinite reflectance, which are rank dependent parameters. In this study, a new approach was followed by constructing a simulation input database with rank-dependent coal properties published in the literature which are namely cleat spacing, coal porosity, density, and parameters related to strength of coal, shrinkage, swelling, and sorption.Simulations related to enhanced coalbed methane (ECBM) recovery, which is the displacement of adsorbed CH4 in coal matrix with CO2 or CO2/N2 gas injection, were run with respect to different coal properties, operational parameters, shrinkage and swelling effects by using a compositional reservoir simulator of CMG (Computer Modeling Group) /GEM module. Sorption-controlled behavior of coalbeds and interaction of coal media with injected gas mixture, which is called shrinkage and swelling, alter the coal properties controlling gas flow with respect to injection time. Multicomponent shrinkage and swelling effects were modeled with extended Palmer and Mansoori equation.In conclusion, medium-volatile bituminous coal rank, dry coal reservoir type, inverted 5-spot pattern, 100 acre drainage area, cleat permeability from 10 to 25 md, CO2/N2 molar composition between 50/50 % and 75/25 %, and drilling horizontal wells rather than vertical ones are better selections for ECBM recovery. In addition, low-rank coals and dry coal reservoirs are affected more negatively by shrinkage and swelling. Mixing CO2 with N2 prior to its injection leads to a reduction in swelling effect. It has been understood that elastic modulus is the most important parameter controlling shrinkage and swelling with a sensitivity analysis.