Modeling and development of a groundwater management plan for Ulubey aquifer system, Uşak?Turkey
Ulubey akifer sisteminin (Uşak-Türkiye) modellenmesi ve yer altı suları yönetim planı geliştirilmesi
  1. Tez No: 176930
  2. Yazar: BURCU ÜNSAL ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de Ege Bölgesinin iç kesimlerinde yeralan Uşak ilinin önemli su kaynaklarından biri olan Ulubey akifer sisteminin karakterize edilmesi ve modellenmesidir. Son yıllarda nüfus artışı, hızlanan endüstriyel aktiviteler ve bunların yanında yağışların azalması, yüzey suyu kaynaklarının hızla kirlenmesi Uşak ilinde yeraltısuyunun içme, kullanma, tarımsal sulama ve endüstriyel amaçlarla kullanılmasını zorunlu kılmıştır. Bütün bu koşullar, bu çalışmanın da amaçladığı gibi, bir yeraltısuları yönetim planının oluşturulmasını gerektirmektedir. Bunun için öncelikle akifer sisteminin yeraltısuyu bütçesinin oluşturan her bir beslenim/boşalım mekanizmasının kavramsal olarak anlaşılması gerekmektedir. Ancak, veri yetersizliği sebebiyle yeraltısuyu bütçesinin tüm bileşenleri net olarak belirlenememiştir. Dolayısıyla, matematiksel bir yeraltısuyu akım modeli oluşturularak kararlı akım koşulları altında başarılı bir şekilde kalibre edilmiştir. Oluşturulan bu model, yeraltısuyu bütçesindeki eksik bileşenlerin hesaplanmasının yanısıra gelecekte artması öngörülen sulama ve kullanma suyu taleplerini karşılamak amacıyla yapılacak ek çekimlerin sisteme olan etkilerini test etmek amacıyla da kullanılmıştır. Bu amaçla 20 yıllık bir planlama dönemi için kararsız akım koşullarında üç adet yönetim senaryosu oluşturulmuştur. Oluşturulan senaryoların etkilerini gözlemlemek amacıyla senaryolara ait düşüm haritaları, yeraltısuyu bütçeleri ve yeraltısuyu seviye değişimlerini gösteren hidrograflar kullanılmıştır. Yapılan simülasyonların sonuçları, test edilen hiçbir senaryonun Ulubey akifer sisteminin su seviyelerinde ve yeraltısuyu rezervinde önemli değişikliklere sebep olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the characterization and modeling of Ulubey aquifer system which serves as an important water supply for Uşak province located in inner parts of the Aegean Region in Turkey. In recent years, growing population, accelarating industrial activities and on the contrary decreasing rainfall and contamination of the surface water resources made groundwater indispensable to meet domestic, agricultural and industrial water demands of Uşak province. All these facts necessitate the development of a groundwater management plan, which this study aims to end up with. For this purpose, every single component of the recharge/discharge mechanisms of the groundwater budget of the aquifer system should conceptually be comprehended. However, due to lack of data, all of the components can not be precisely determined. Hence, a mathematical groundwater flow model successfully calibrated under steady state conditions, is utilized to calculate the missing components of the groundwater budget and also to test the effects of increased pumping rates for irrigational and domestic uses to supply the increasing demand in the future. For this purpose, three management scenarios are set up under transient conditions over a planning period of 20 years. Drawdown maps, groundwater budgets and groundwater level hydrographs are utilized to observe the effects. The results of these simulations proved that neither of the tested management scenarios creates significant drawdowns or change in groundwater reserve of the Ulubey aquifer system.