Sedimentological, cyclostratigraphic analysis and reservoir characterization of Balakhany x formation within the productive series Azeri field on C01 well (Offshore Azerbaijan)
Balakhany x formasyonu?nun sedimantolojisi, devirsel stratigrafi analizi ve hazne kaya özelliklerinin nitelendirilmesi (C01 kuyusu, üretim serisi, ACG (Azeri, Chirag, Güneşli) sahası, Güney Hazar havzası, Azerbeycan açıkları)
  1. Tez No: 176928
  2. Yazar: ELNUR BİNYATOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÜNAL TÜRKMENOĞLU, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ACG (Azeri, Chirag, Güneli) sahası Azerbeycan'ın dou açıklarında yeralmaktadır. Hazne kayalar bir ana antiklinal yapı içerisinde kapan oluturankumtaı istiflerinden olumaktadır. Eldeki ham petrol rezervlerinin 5.4 milyarvaril olduu tahmin edilmektedir. Geçmite bu alan bölgesel detayda çalıılmıtır.Fakat, özellikle eski güney Hazar denizinin kuzey kıyısını dolduran fluvial-deltaikistiflerin özellikleri açısından ve rezervuar ölçeinde çalıılmamıtır.Bu çalımanın amacı, önemli üretim seviyelerinden biri olan ve ÜretimSerisi içerisinde yer alan Balakhany X Formasyonunda sedimantolojik ve devirselstratigrafik analizler yapmak ve hazne kaya niteliklerini belirlemektir. Bu amaçdorultusunda, Azeri sahasının C01 kuyusundan alınan Balakhany X karotlarında30 m kalınlıında bir kesit ölçülmü ve genellikle kırıntılı kayaçlardan oluan istifayrıntılı olarak çalıılmıtır.Bu çalımada ayrıntılı litofasiyes analizleri yapılmı; Balakhany Xformasyonunun çalıılan aralıında kumtaı, çamurtaı ve silttaı fasiyesleritanımlanmıtır.Çalıılan istifin çounluu litarenit ve sublitarenit sınıfındakikumtalarından olumaktadır. Tane boyu, küresellik, kaynak kaya analizi, X-Iınıkırınımı (XRD), taramalı electron mikroskobu (SEM) ve tane yüzeyi dokusu gibi sedimentolojik analizler gerçekletirilmi ve bunların depolanma ortamlarıyla olanilikileri tartıılmıtır. Çalıılan örneklerin tane boyu daılımları ince kum ve çokince kum ebatlarını göstermektedir. Örneklerin boylanması orta iyi ve çok iyiboylu arası deimektedir. Kumtaı örneklerinin ince kesit üzerinde modal analizyöntemi ile yapılan kaynak kaya analizi kumtalarının yeniden ilenmi orojenortamında çökelmi olduklarını göstermektedir. Kumların tane boyutuözelliklerine ve tane yüzeyi dokularına göre ana taıma ortamı rüzgar, dalga venehir olduu tespit edilmitir.Ölçülen istif boyunca cm?m ölçeinde oluan litofasiyes devirleribelirlenmi, yüksek çözünürlükte devirsel stratigrafi çalımaları yapılmıtır.Çalıılan istif boyunca Milankovitch, alt-Milankovitch ve Bin-yıllık devirlerbelirlenmitir.Balakhany X Formasyonu'nda gerçekletirilen petrofizik analizleri iyi ?çok iyi porozite (%18 - % 24) ve iyi geçirimlilik (10 ? 538 mD) sonuçlarıvermitir.Porozite ve geçirimlilik kayaların dokusal ve bileen özellikleri tarafındankontrol edilir. Hazne kaya kısmında tane boyu daılımı ince ve çok ince kum arasıdeimektedir. Sıkımanın etkisi kum taneleri üzerinde çatlak ve erime yapılarıolarak gözlenmitir. Çimento, tane boyu, kil minerali yüzdesi, boylanma, sıkıma,gözeneklilik ve geçirimlilii konrol eden önemli etkenlerdir. Bunların içerisindeboylanma, tane boyu ve kalsit çimentosu çalıılan Balakhany X Formasyonu'nunhazne kaya kısmını denetleyen en baskın etken olarak tespit edilmitir.
Özet (Çeviri)
The Azeri, Chirag, Gunashli (ACG) field is located offshore Azerbaijan.The reservoirs are multilayered sandstones forming traps within a major anticlinalstructure. Proven crude oil reserves are estimated to contain 5.4 billion barrels ofoil. In the past this area has been studied in regional detail but not at the reservoirscale with respect to the fluvio-deltaic sediments filling the northern shore of theancient South Caspian Sea.The aim of this study is carried out the sedimentological,cyclostratigraphical analysis and reservoir characterization of Balakhany XFormation within the Productive Series which is considered to be one of thesignificant producing horizons. To be able to achieve this objective, a 30m thicksection, which is mainly composed of siliciclastics, has been studied in detail onBalakhany X cores from C01 well Azeri field.In this study, detailed lithofacies analyses were performed and sandstone,mudstone, siltstone facies were recognized in the studied interval of theBalakhany X Formation. Litharenites and sublitharenites sandstones are the mostabundant in the succession. Sedimentological analysis such as grain-sizesphericity, provenance, XRD, SEM and grain surface texture were performed andtheir relationship with depositional environment were discussed. The grain sizedistribution of the samples along the succession shows distribution of fine to very fine sands. Sorting of sandstones ranges between moderately well to very wellsorted. The provenance analysis of sandstones based on modal analysis of thinsections related to recycled orogen. According to interpretation of grain sizeparameters and grain surface textures analysis the main transporting agent ofsands observed as wind, wave and river agents.High resolution cyclostratigraphy studies based on cm-m scaled cyclicoccurrences of lithofacies along the measured section were performed.Milankovitch, sub-Milankovitch and millennial cycles were determined along thestudied section.The petrophysical analysis revealed good to very good (18 to 24%)porosity and good permeability (10 to 538mD) in Balakhany X Formation.The porosity and permeability are affected by both textural andcompositional controls. Grain size distribution along the reservoir section is fineto very fine sands. Influence of compaction was observed by the fractures anddissolutions on the sand grains. The calcite cement, grain-size variation, sortingand compaction are the main factors controlling porosity and permeability.