Investigation of geometrical factors for determining fracture toughness with the modified ring test
Çatlak tokluğu tayini için geliştirilmiş uyarlanmış halka testine geometrik faktörlerin etkisinin araştırılması
- Tez No: 176936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TUTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çatlak tokluğu tayini için geliştirilmiş halka numuneleri, içinde bir delik bulunan ve üst ve alt yüzeyleri düzeltilmiş disklerdir ve bu diskler Mod I çatlak tokluğu tayini için kullanılmaktadır. ABAQUS isimli sonlu eleman programı gerilme şiddet faktörünün belirlenmesinde kullanılmıştır. Farklı geometrilerde numuneler ile deneysel ve sayısal modelleme çalışmaları yapılmıştır. Bu numunelerde, düzeltilmiş kenarların boyutu, içerdeki deliğin yarıçapı, numunenin dış yarıçapı değiştirilmiştir.Deneyler pembe Ankara andesiti kullanılarak yapılmıştır. Düzeltilmiş kenarların boyutunun, iç deliğin yarıçapının ve numunenin dış çapının gerilme şiddet faktörüne ve çatlak tokluğuna etkisi çalışılmıştır. Sonuçları karşılaştırmak amacıyla, çatlak tokluğu testleri, yarım-dairesel örneklerde eğilme deneyleri ile de yapılmıştır. Daha önceki benzer bir çalışmadan, gri Ankara andezitinin de çatlak tokluğu tekrar hesaplanmış ve bu değerler farklı geometrilerde pembe andezitinkilerle karşılaştırılmıştır. Numune boyutunun çatlak tokluğuna etkisi de incelenmiştir.Andezitin çatlak tokluğu değerinin artan numune çapıyla arttığı bulunmuştur. 100 mm'lik numunelerin çatlak tokluğu değeri 1.11±0.07 MPa?m olarak bulunurken, 75 mm'lik numunelerin çatlak tokluğu değeri 0.96±0.08 MPa?m olarak bulunmuştur. Uyarlanmış halka testlerinde 100 mm'lik numunelerin kullanılması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Modified Ring specimens are of the shape of discs having a hole inside and flattened ends. These specimens are used for determination of Mode I fracture toughness. Finite element program, named ABAQUS, is used for numerical modeling for finding stress intensity factors. Varying disc geometries were used for the experiments and numerical modeling in which size of the flat ends, radius of the hole inside, and external radius of the specimen were varied.Experiments were done by using pink Ankara andesite. Effects of internal hole radius, external disc radius and size of the flat ends on both stress intensity factor and fracture toughness were studied. In order to compare the results, fracture tests with semi-circular specimens under three point bending (SCB) were also performed. From a similar previous study, fracture toughness values of gray andesite were recalculated and compared to the fracture toughness values of pink andesite for varying geometrical factors. Size effect studies were performed as well for varying diameter of core specimens.Fracture toughness values of andesite were found to increase with increasing specimen size. Fracture toughness of 100 mm specimens was determined as 1.11±0.07 MPa?m, whereas fracture toughness of 75 mm specimens was 0.96±0.08 MPa?m. 100 mm or larger diameter specimens were suggested for the fracture toughness determination with the modified ring tests.