An integrated decision-support system for industrial accidents
Endüstriyel kazalar için entegre bir karar destek sistemi
  1. Tez No: 176935
  2. Yazar: SERKAN GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Kaza bilgileri ve kimyasal envanterleri ile birlikte değerlendirme ve analizaraçlarının mevcudiyeti, endüstriyel kazaların entegre kontrolü için birerekliliktir. Endüstrisi gelişmekte olan Türkiye'de endüstriyel kazalarınkontrolüne yönelik yasal düzenlemeler eksik olup, yaşanmış kazalar sistematikolarak derlenmemekte, endüstriyel tesisler ile tesislerdeki tehlikeli maddelerde uygun şekilde kayıt altına alınmamaktadır. Uluslararası veritabanlarındabazı kazalara ilişkin bulunan bilgiler eksik ve hatalıdır.Bu çalışmada, geçmiş kaza bilgilerinin derlenmesi ve analizi, endüstriyeltesislerin mevcut kaza potansiyellerinin değerlendirilmesi ve olası kazalarınmodellenerek risklerin belirlenmesi için bir karar destek sistemigeliştirilmiştir. Web tabanlı, çok dilli ve çok kullanıcılı olan sistem, ilgilibütün tarafların katılımcı bir şekilde katkıda bulunabilmesini amaçlamaktadır.Teknolojik kazalar ile ilgili bilgiler, referans veriler ve görsel materyallerile birlikte sistematik olarak arşivlenebilmektedir. 30 yıllı kapsayanbaşlangıç verisi sistem ile birlikte sunulmuştur. Sistem, kimyasal maddelereait tehlike sınıflandırmaları ile fiziko-kimyasal özellikleri barındırabilmekteve hesaplamalar için standardize veri sağlayabilmektedir. AB'nin 96/82/ECdirektifi doğrultusunda endüstriyel tesislerin kaza potansiyelibelirlenebilmekte ve gerek görüldüğü durumlarda otomatik olarakgüncellenebilmektedir. Ayrıca, endüstriyel kazaların saha dışı etkilerininhızlı bir biçimde değerlendirilmesi için kullanımı kolay bir kaza modeli desunulmuştur.Geliştirilen sistem, endüstriyel kaza verilerinin entegre yönetimini sağlamaktave gerek ulusal, gerekse AB ihtiyaçları için mevcut ve gelecekteki kazapotansiyellerinin değerlendirilmesi için karar destek araçları sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Availability of data on accidents and chemical inventories, together withassessment and analysis tools is a prerequisite for integrated control ofindustrial accidents. Although Turkey has a developing industry, legislativemeasures for control of industrial accidents are lacking, past accidents arenot systematically enlisted and industrial facilities and hazardous substancesthereof are not properly registered. While some accident data is available ininternational databases, they are incomplete and erroneous.In the present study, a decision support system has been developed forcollection and analysis of past accident information, assessment of currentaccident potentials of industrial establishments and modeling of probableaccidents to reveal risks possessed thereby. The system supports web basedmultilingual and multi-user environment, and aims contribution of allinterested parties in a collaborative manner. Information on technologicalaccidents can be systematically archived together with reference data andvisual materials. Initial data covering a time period of 30 years has beenprovided. The system is capable of storing hazard classifications andphysico-chemical properties of substances, and providing standardized data forcalculations. It can determine major-accident potential of industrialfacilities as dictated by the 96/82/EC Directive of the EU and update relevantinformation automatically as required. An easy to use accident model for rapidassessment of off-site consequences of industrial accidents is also featured.Developed system allows integrated management of data on industrial accidentsand provides decision support tools for assessing current and future accidentpotential, which can be used for national as well as the EU needs.