Caustic recovery from highly alkaline denim mercerizing wastewaters using membrane technology
Yüksek alkali denim merserize atık sularından membran teknolojisi ile kostik geri kazanımı
- Tez No: 176937
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Denim üretimi yapan bir tekstil fabrikasının merserizasyon atık sularından kostiksoda geri kazanımı gerçekleştirilmiştir. Arıtım tasarılarını geliştirmek amacıylakapsamlı bir karakterizasyon çalışması yürütülmüştür. Atık suyun oldukca alkali vesıcak yapısı çalışmalarda Polyethersulfone (PES) bazlı membran kullanımınayöneltmiştir. İleriki aırıtımlardaki verimi artırmak amacıyla yürütülmüşmikrofiltrasyon, flokülasyon ve santrifüj ön arıtım uygulamaları başarısızbulunmuştur. Bu yüzden çalışılmış UF, NF ve pilot sistem membran uygulamaları herhangibir ön arıtım olmadan gerçekleştirilmiştir. UF ve NF çalışmaları transmembranbasıncı ve yatay geçiş hızının etkileri bakımından incelenmiş, en verimli çalışmakoşulları belirlenmiştir. UF prosesi en iyi 20±20C de 4.03 bar transmembran basıncıve 0.79 m/s yatay geçiş hızında %84 renk ve %94 KOİ giderimiyle birlikte başarılıkostik çözeltisi geri kazanımı sağlamıştır. Permeat kalitesini artırmak amacıyla yüksekarıtım kapasitesi yanında asit ve alkali geri kazanımı alanındaki avantajlarıdadüşünülerek NF prosesi çalışılmıştır. NF prosesi de en iyi olarak 20±20C de 4.03 bartransmembran basıncı ve 0.79 m/s yatay geçiş hızında başarılı kostik çözeltisi gerikazanımı sağlamış, %92 renk ve %98 KOİ giderimlerine olanak sağlamıştır. Buçalışmalara ek olarak bu membran proseslerde sıcaklığın etkisi çalışılmıştır. Gerçekçalışma koşulları değerlendirilip 40±20C de arıtım çalışmaları tekrarlandığında;sıcaklığın akı üzerindeki olumlu etkisinin yanında, geri kazanım ve giderimoranlarında az miktarlarda kayıplara yol açtığı görülmüştür. Son olarak bir pilotsistem çalışması yürütülmüş ve yüksek inorganic içeriği ve sıcaklık kaynaklı işletimproblemlerine rağmen oldukça başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recovery of caustic solution from mercerizing wastewaters of a denim producingtextile mill was performed by using membrane technologies. A comprehensivecharacterization study was conducted to develop the treatment scheme. Highlyalkaline and warm condition of wastewater has induced using membranes made ofPolyethersulfone (PES). Conducted pretreatment applications such as microfiltration,flocculation and centrifuge have been found unsuccessful to improve furthertreatment capacities. Hence recovery studies which are UF, NF and pilot-systemmembrane applications have been implemented without any pretreatment. Effectsof TMP and CFV on UF and NF processes were investigated and optimum operatingconditions have been defined. UF has accomplished almost complete causticsolution recovery beside high COD and color retentions 84 % and 94 % under 4.03bar TMP and 0.79 m/s CFV at 20±2 0C. Because of higher capacity of NFmembranes also in acid and alkali recovery area, NF process has been studied inaddition to UF. NF has also provided nearly complete NaOH recoveries with 92 %COD and 98 % color retentions under 4.03 bar TMP and 0.79 m/s CFV at 20±2 0C.Furthermore temperature effect was also studies by repeating the same processesat 40±2 0C considering the real operating conditions. Temperature has affected thesystem performance positively with regards to flux increases with insignificant losesin recovery and retention capacities. Lastly a pilot plant study has been conductedand it was found successful despite some operational difficulties due to highinorganic content and temperature of wastewater.