Reşadiye (Datça) Yarımadası'ndaki servi (Cupressus semperuirens) meşçerelerinin toprak özellikleri üzerine incelemeler
- Tez No: 17697
- Danışmanlar: PROF.DR. M. DOĞAN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
57 ÖZET Reşadiye (Datça) Yarımadası'nın,Değirmen bükü ve Çatalbaşı Tepe mevkiinde.Kuzey ve Güney' e bakan yamaçlarda, mavi ibreli şervi meşçereleri ve grupları ile bozuk Kızılçam ve Akdeniz çalı toplumları altında,kireç taşından oluşmuş topraklar ile bunlar üstündeki ölü örtü özellikleri sunulan çalışma ile incelenmiştir.Örnek alanlar bakılara göre karalaştırılmıştır. Yapılan ölü örtü ve toprak analizlerinden elde edilen sonuçlara göre: (1) Ölü örtüler kireç mulü tipindedir.Ölü örtü kalınlığı kuzey bakılı yamaçlarda en fazla, ölü örtümüm birim alandaki kuru ağırlığı kuzey bakılı yamaçlarda daha fazladır.Organik madde oranı bakımından bakılar arasında belirgin bir fark yoktur. Tüm azot miktarının birim alandaki (gr/m2) değerleri en yüksek kuzey bakılı yamaçlarda çıkmıştır.Tüm fosfor bakımından belirgin bir fark yoktur.Silis (% gr) miktarı kuzey bakılı yamaçlarda belirgin fark göstermemektedir.Kül miktarı en yüksek güney bakılı yamaçlarda çıkmıştır.(2) Toprak analizleri sonucunda fizyolojik derinlik her iki bakıda'da 1 m 'den fazladır.Kil miktarı,toprak horizonlarında yukarıdan aşağıya doğru artmaktadır.Organik karbon miktarı,güney bakılı yamaçlarda fazladır.Taşlılık oranı her iki bakıda 'da % 80-90 arasındadır. Sonuç olarak: Yetişme ortamına bağlı olarak servi meşçereleri ve grupları, bozuk kızılcam meşçereleri ve Akdeniz çalı türlerinin yayılışı görülmektedir.Servi meşçereleri kuzey bakılı yamaçlarda daha derin ve nemli toprağa sahiptir.Kuzeyden gelen serin hava kütlesinin etkisi altında daha kapalı orman bulunmaktadır.Güney'de toprak daha sığ,taşlı ve kurudur.Her iki bakıda'da erozyon sonucunda toprağın taşlanmış ve taşınan toprağın yerinde erozyon döküntüleri,taşlar ve kireç taşları kalmıştır.
Özet (Çeviri)
58 ln this study, soils developed from liseatene parent material in Reşadiye (Datça) peninsula and characteristics of litter cover under forest stands and groups of Cupressus seapervirea3 var. glauca elegraded coamuaities of Pinus brutia and acattered mediterramean Maquis (garig, frigana) vegetation are investigated.The study area consists of aerthern and southera slopes in Değirmen Bükü and Çatalbaşı Tepe reqions. Results of the sampled areas are coinpared according to their vaspects, According to the results obtained from the analyses of soils and litter covers : 1) litter covers are of calcerous mull type depth of litter cover is maximum on northern aspects and dry weight of litter per unit area is inae than the others.There isn't a significans difference between organic inaterial ratios in cent- rastiag aspects. The largest quantitles of total nitrogen per unit, are (g/m2 ) are found in north facing slopes. There isn't a sigaificant differeace in total phosphorus. Silicium queatity (g/%) is higher in northern aspects. The amount of ashes has its maximum value at south-aspected slopes. 2) Physiological soil depths are ever 1 meter on both north and south aspects. The quantity of clay increases from top to button in soil horizons. Quantities of organic car. boa are higher on slopes looking to the south, Total nitrogen quantitles are the highest on north-aspected slopes CaCO3 quantitles are higher at southern slopes. Stoniness ratios are between 80-90 % on both aspects. Its a conclusion, vegetal compositions i.e. blue cypress Cupressus seapervireas var.glauca stands and groups degraded red pine (P. brutia) stands and Mediterranean maquis, have a distribution in accordance with certain growiagsite characteristics Cypress stands on north-aspected slopes hare a cool and meist soil. She forest stands are denser (more closed) la this aspect leecause of meist and cool air masses coming from the north. Soils on the south aspect ed slopes are thimmer,more stony and dry. Soils are eroded on bath northera and southern slopes and eresional debris, gravels and limestones are left en the surface.