Datça yarımadasında Kabakum kumulunda toprakların ve kumulun özellikleri üzerinde incelemeler
  1. Tez No: 17880
  2. Yazar: YUSUF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Reşadiye (Datça) Yaramadası'nın Gebekum kutıulu mevkiinde, kızılcam ormanı kalıntısı altındaki topraklar, kireç ile çiroento- lanmış pliosen konglomeralarından oluşmuş topraklar, rüzgar tor tulları ile bu tortulların tane çapları ve diğer bazı nitelikleri, bütün bu toprakların ve topraklaşmış materyalin üstünde yeralan ölü örtülerin özellikleri bu çalışsa ile incelenmiştir. örnek alanlar anamateryal- toprak/kumul, bitki örtüsü ve yeryüzü şekli özelliklerine göre 5 gruba ayrılmıştır. 1- Kızılcam ormanı altında, kumul yüzeyinden hafif yüksel miş kesim (Eoprak) 2- Eski kumul yüzeyi (Yüksek tepecikler halinde kalmışlardır) 3- Aşınmış ve yeniden hareketlenmiş olan kumul yüzeyi (Bozuk-seyrek çalılık) 4- Çakıllı taban materyali 5- Deniz kenarında Lîedicago marina 'run yayıldığı, en genç kıyı kumulu. Yapılan ölü örtü ve toprak analizlerinden elde edilen sonuç lara göre; 1) Ölü örtüler, kuru çürüntülU soil ve kuru ham humus tip inde dir, ölü örtü kalınlığı ve birim alandaki ağırlığı, kızılcam ormanı kalıntısı altında diğerlerinden daha yüksektir. lotal azot (K.) miktarı (1306-1076.5 ag) ke çiboynuzu ölü örtüsünde en yüksek bulun muştur. Humusun reaksiyonu kızılçam'ın altında artmakta (H"0 ile) 6.9-8.4, keçiboynuzu* nun altında azalmaktadır (H_0 ile) 5.9-6.5. 2) Sopraklann fizyolojik derinliği 60 ile 150 cm arasında. değişmektedir. Kil miktarı horizonlar arasında önemli miktarda de ğişmemiştir, înce toprak miktarı ve dağılımları bakımından toprak- Isş manın olduğu sahalar ile kumul sahaları arasında önemli farklar vardır» CaC0_ miktarı yüksek seviyelerde değildir. Ancak rüzgâr kumullarında, diğer alanlara oranla CaCQ_ miktarı fazladır (kavkı--36- ların etkisi). Elektriksel iletkenlik toprak yüzeyinden derinlere doğru azalmaktadır. 3) Elek analizlerine göre kumun rüzgar kunulu, çakıllı ana- materyalin ise akarsu tortulu olduğu anlatılmaktadır. Bu durum tablo 19.1-5 ve Grafiklerde 1-5 görülmektedir. Sonuç olarak; kızılcan altındaki akarsu tortulu topraklaş- mıştır. Belli kesimlerde, akarsu tortulunun üzerindeki kumul taba kasının siynlmasıyla çakıllı tortul açığa çıkmıştır. Eski kumul yüzeyinde ise sünger taşı çakılları vardır. Bu durum, kumulun oluş tuğu dönende Akdeniz'in daha yüksekte olduğunu ortaya koymaktadır. Bitki örtüsünün tahrib olduğu kesimlerde, kumul hareketleri görül mektedir. Eski ve yeni kumul alanı üzerindeki bitki toplulukların da farklılıklar vardır. Kıyıdaki en cer.ç kumul ise lledicago mari na tarafından kaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Gebekum area of Reşadiye (Datça) peninsula; the soil under the remains of Pinus brutia forests, the soil formed from the calcified pliance conglamerates, the wind blown sediments, their particle size and some other qualities, and the qualities of the upper dead timber layer have been covered by this study. Sample fields have been classified into five groups accor ding to their dominant structure (soil-sand), plantation charac teristics and geography. 1- She small hills slightyl risen off the sand surface; under the Pinus brutia forests (soil). 2- The old sand surface (high, sandy hills) 3- Eroded and remotivated sand surface (Rare bushes) 4- Pebbly lager 5- The youngest shore sand on which Kedicago marina has been growing. According to the results of soil and dead timber analysis : 1) The dead timber is in the form of dry duff mull and the dry more. The thickness and the y-eight of dead timber per area are the highest, under the remains of Pinus brutia forests. The to tal nitrogen- E. (1306-1076 mg) of Ceratonia ciliqua on the dead timber, has been found to be the highest. The reaction of forestry humus vdth (H-0) under Pinus brutia has been found high bet-ween 6.9-8.4 but low between 5.9-6.5 under the Ceratonia ciliqua. 2) The depth of soil changes from 60 to 150 cm. The amount of clay among the layers has no significant difference. There have been big differences in the amounts of tiny safted soil taken from the sandy fields and alluvial soil. The amount of CaCO, isn*t high. On the other hand the amount* of CaCO» in the windy sandy fields is higher than the other areas because of the effect of shell fish-38 - remains. The electrical conductivity has been found to decrease froe the surface to the deeper layers, of the soil. 3) From the sieve analysis sand is found to be of wind origin and pebby soil was discovered to be the sediments öf rivers. This was shown in tables 19.1-5 and in graphs 1-5. As a result, the river sediments under. Pinus brutia has turned in to soil. On certain fields, pebby sediments came out by the blowing av^ey of sandy parts on the river sediments. On the sandy surface there are light stones and pebbles, tthis proves that Medi terranean sea used to reach higher in altitude during the period of occurring of sandy fields. Ihe movements of the sandy fields in the ruined rare plant fields have been observed. Ihere are differen ces in the plant fields on the sandy parts. She youngest sandy field on the shore is covered with Medicago marina.