Reşadiye (Datça) Yarımadası'nda ofiolit anakayasından oluşmuş toprakların özelliklerinin yeryüzü şekli ve bitki örtüsüne göre değişimi üzerine incelemeler
- Tez No: 17698
- Danışmanlar: PROF.DR. M. DOĞAN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
- 59 - ÖZET Reşadiye (Eatça) 'Yarımadası'nın İnbükü ve Çökertme Koyu mevkiinde, Günlük Ağacı, Kızılcam. Korusu, bozuk Kızılcam korusu, çok bozuk Kızılcam korusu ve Akdeniz çala toplumları altında, ofiolit ve ofiolit konglomerası anataşından oluşmuş topraklar ile bunlar üstündeki ölü örtü özellikleri sunulan bu çalışma ile ince lanmış tir. örnek alanlar bitki türleri ve yeryüzü şekli özelliklerine göre 5 gruba ayrılmıştır; 1- Günlük Ormanı 2- Saf Kızılcam koru ormanı 3- Bozuk Kızılcam ? çalı ormanı 4- Çok bozuk Kızılcam + çalı ormanı 5- Akdeniz çalısı Yapılan ölü örtü ve toprak analizlerinden elde edilen sonuçlara göre: (1) ölü örtüler kuru çürüntülü mil tipindedir. Ölü örtü kalınlığı saf Kızılçam koru ormanında en fazla» ölü örtünün birin alandaki kuru ağırlığı. otoluk ağacı ormanı altında diğerlerinden daha yüksektir Organik madde oranı saf Kızılcam koru ormanı altında en yüksektir. Tüm azot miktarının birim alandaki (gr/a ) değerleri en yüksek Günlük ağacı ormanı altında çıkmştır. Tüm fosfor miktarı arasında belirgin bir fark görülememektedir. Silis {% gr) ve kül miktarı en yüksek Günlük ağacı ormanı altında bulunmuştur (2) toprak analizleri sonucunda fizyolojik derinlik Günlük ağacı orsanı altonda 120 cm ikan Akdeniz çalı toplumu altında 25 cm 'dir. İnce toprak ve kil miktarı Ah horizonundan Bv horizonuca doğru artmakta, Bv horizonundan Cv horizonusa doğru tekrar azalmaktadır. Organik karbon (Corg) ve tüm azot (fit) (,% gr), 1 litre, 1 m hacım değerleri Günlük Ağacı ormanından Akdsnis çalı toplumuna doğru giderek azalmaktadır. CaCO^ aüt arında belirgin bir fark bulunamamıştır. " Sonuç olarak; yetişme ortamlarında toprağın kalınlığı ve buna bağla olarak su ve besin kapasitesi değişmekte, bu nedenle bitki toplumu ve tür bileşinde bu değişime uyum göstermektedir. Bu durum inceleme alanında Akdeniz çalı toplumunun prizar olmayıp, ormanın tahribi ve toprağın taşınması sığlaşması ile gelişen sekunder bir bitki toplumu olduğuna İşaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
- 60 - S U M' Li' A EY In this study, soils davelopsd from ophiolith and ophiolithic cong lomerate parent rocks, and also spesifications of litter covers on these soils ara closely exaadned separately under different vegetative covars of Liquidaabar orientalis woods, non-dagraded, degraded and extremely degraded high forests of Pinus brutia and Mediterranean scrubby vegetation in the localities of tnbükü and Çökertae bays in Reşadiye (Datça) Peninsula. Sampling areas are divided into five different groups according to vegetal covers and topographic figures; (1) Liquidaabar orientalis wood lands» (2) Pure high forests of Pinus brutia, (3) degraded high forests of Pinus brutia + Scrubby vegetation, (4) extrsaaly degraded high forests of Pinus brutia + scrubby vegetation, and (5) Mediterranean bushlands (naquis). According to the results obtained through the as analyses : (1) Types of litter covers are dry rottan mull. ShicknessC depth) of litter cover is the highest under pure high stands of Pinus brutia, and dry weight of litter per unit area under Liquidaabar orientalis stands ia sora than the others. Proportion of organic Batter is the highest under pure Pisus brutia high forest. Ihe highest value for total nitrogen (Et), per g unit area (g/sa ) is found under Liquidaabar orientalis trees. Share isn't a significant difference between total quantities of phosphorus (Pt). Highest quantities of silica (g %) and ashes are found out to exist under Liquidaabar orientalis stands* (2) As a result of soil analyses, physiological depth is found to be 120 ca under Liquidaabar orientalis stands, while it is only 25 cb under Mediterranean bushes. fine soil and clay quantities are found to increase froB Ah horizon to that of 3v, and to decrease again towards Cv hcrison. Organic carbon (Corg) and total nitrogen (fit) volumetric values (g $; 1 1; 1 m ) are decreasing gradually from Liquidaabar orientalis stands towards Mediterranean bushes. 2here isn't a significant difference between the quantities of GaCÖ». ' Consequently, depth of soil and capacity of water and nutrients clearly change in different growing sites, and as an outcome of this variation plant societies and species compositions adapt themselves to these different con ditions. Shis situation in research area points out that Mediterranean hushes society is a secondary typo rather than a priaary one which evolved by dete rioration of original for§§4 oovsr and erosion leading to a shallow soil.