Patates ilaçlamasında döner diskli ve hidrolik memelerin uygulama performansları ve Leptinotarsa decemlineata Say (Coleoptera:Chrysomelidae)'ya karşı biyolojik aktivitelerinin spinosad ile belirlenmesi
Determination of spray application performance into potato canopies with spinning disc and hydraulic spray nozzles, and biological activities with spinosad for Leptinotarsa decemlineata Say (Coleptera:Chrysomelidae)
  1. Tez No: 177030
  2. Yazar: BAHADIR SAYINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM BASTABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada yelpaze, konik, hava emişli, sürüklenme önleyici ve çift akışlı hidrolik memeler (400 kPa, 50 cm) ile döner diskli (150 kPa, 30 cm) ve fan üniteli ilaçlama başlıklarıyla (130 kPa, 70 cm) uygulanan spinosadın patates böceğinin (L. decemlineata Say) biyolojik aktivitesine olan etkileri araştırılmıştır. Beton zeminde yürütülen denemelerde yapay hedefin üst, orta ve alt bölgelerine taşınan ve yüzeyde tutunan madde miktarı (µg/cm2), damla spektrumunun yükseklik boyunca değişimi, yüzey kaplama oranı (%) ve damla yoğunluğu (adet/cm2) konuları incelenmiştir. Tarla çalışmalarında bitkinin üç farklı bölgesinde yaprağın üst ve alt yüzeylerinde tutunan madde miktarı, yüzey kaplama oranı ve damla yoğunlukları karşılaştırılmış ve ilaçlama ünitelerinin sürüklenme düzeyleri belirlenmiştir. Tüm uygulamalar sabit ilerleme hızında (6 km/h) yapılmıştır. Kantitatif analizler için püskürtme sıvısına karıştırılan brilliant mavisinin güneşli ortamda bozunma düzeyi belirlenerek ölçümler normalize edilmiştir. Laboratuar ortamında L. decemlineata'ya karşı spinosadın üç farklı dozu (1,92-3,36-4,80 g a.m./da) uygulanarak tarla koşullarında en uygun dozda uygulamalar yapılmıştır.Yelpaze, konik, döner diskli ve hava akımlı ünitelerle ince yapılı, sürüklenme önleyici meme ile orta yapılı, hava emişli ve çift akışlı memelerle kaba yapılı damlalar hedefe taşınmıştır. Damla taşınma mesafesi arttıkça (90 cm'den sonra) damla boyutu %5-%11 aralığında azalmıştır. Hava akımlı döner kafesli ilaçlama ünitesinde ilacın yaprak altına taşınma miktarı 2,5 kat artmıştır. Bitki yüksekliği boyunca ilacın yaprak yüzeylerinde tutunma etkinliği en yüksek %31-%37 aralığında hava emişli, çift akışlı hidrolik meme ve hava akımlı üniteyle, en düşük %26 ile sürüklenme önleyici hidrolik memede bulunmuştur. İlaçlama ünitelerinin tümünde bitkinin alt bölgelerinde yüzey kaplama oranı %1,9-%3,6 aralığında değişmiştir. Alt bölgede damla yoğunluğu 79 adet/cm2 ile hava akımlı ünitede önemli düzeyde artmıştır. Bitki yüksekliği boyunca ilaç dağılımı, yüzey kaplama oranı ve damla yoğunluğunda en düşük varyasyon kaba yapılı damlalar üreten hava emişli ve çift akışlı hidrolik memelerle sağlanmıştır. L. decemlineata'ya karşı spinosadın 3,36 g a.m./da dozunda en yüksek biyolojik aktivite %88-90 aralığında konik hüzmeli, hava emişli ve çift akışlı hidrolik memeler ile fan üniteli ilaçlama başlıklarıyla sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different spraying units on the biological activity of Colorado potato beetle (Leptinotarsa decemlineata Say). For this aim five hydraulic nozzles (standart flat fan, disc-core, air-induction flat fan, antidrift flat fan and air-induction twin flat fan), spinning disc nozzle (CDA) and air-assisted spray heads were used in 400 kPa; 50 cm, 150 kPa; 30 cm, 130 kPa; 70 cm, respectively (operational pressure; spraying height). Transported and deposited spray amount (µg cm-2), droplet spectrum changes with height, spray coverage (%) and drop density (unit cm-2) were studied for the upper, middle and bottom of the artificial target under open atmosphere conditions while deposited spray amount, spray coverage and drop density were studied in the field for potato plant leaves including the upper and under side. All treatments were done under constant travel speed (6 km h-1). Measurements were normalized with the determination of degradation amount of brilliant blue. In the laboratory conditions, the exact amount of spinoad to Colorado potato beetle was determined using three different doses (1.92, 3.66 and 4.80 g a.i. da-1).Standart flan fan, disc-core, spinning disc and air-assisted spraying heads transported fine drops along to the target height, anti drift nozzle transported medium, air-induction and twin nozzle transported coarse drops. Increase in drop transportation height (>90 cm) decreased drop diameter in rate of 5-11%. Air-assisted spray head increased transportation of material to the underside of the leaf 2.5 fold. The highest amount of deposition efficiency was gained with the use of air-induction, twin nozzle and air-assisted spray heads (31-37%) while the lowest was gained with the use of anti drift nozzle (26%). In all of the spraying units, spray coverage at the bottom of the plants changed in the range of 1.9-3.6%. The highest amount of drop density in the bottom of the plant was succeeded with using air-assisted spraying head (79 unit cm-2). Considering the plant height the lowest variation in spray distribution, spray coverage and drop density were gained with the use of air-induction and twin nozzles. According to the results obtained from this study it can be concluded that the highest biological activity was achieved with the use of disc-core, air-induction, twin nozzles and air-assisted spray heads in the range of 88-90% at 3.66 g a.i. da-1 spinosad dose.